حوزه علمیه بناب - احياي حركت تقريب مذاهب
امروز 27 مرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
احياي حركت تقريب مذاهب
احياي حركت تقريب مذاهب، از بركات انتخاب آيت‌الله خامنه‌اي


گفتگو با آيت‌الله محمد‌علي تسخيري‌ دبيركل مجمع تقريب مذاهب اسلا‌مي‌ 


آيت‌الله محمد علي تسخيري از فعالا‌ن پيشكسوت سياسي و فرهنگي ايران و عراق است. دغدغه اصلي وي رفع اختلا‌فات موجود ميان مذاهب مختلف اسلا‌مي است و به‌همين خاطر در دنياي اسلا‌مي چهره‌اي شناخته شده دارد. در گفتگويي كه با وي داشتيم بحثي مشروح در مورد تلا‌ش‌هاي مجدانه رهبر معظم انقلا‌ب براي احياي وحدت اسلا‌مي مطرح شد. آنچه در ذيل مي‌آيد حاصل اين گفتگو است.

 از شما بسيار متشكريم كه دعوت‌مان را پذيرفتيد و در اين گفتگو شركت كرديد. همان طور كه حضرت‌عالي در جريان موضوع هستيد، بحث ما درباره وحدت اسلامي و اشاره‌اي است كه رهبر معظم انقلاب در خصوص وحدت بين مذاهب و دوري از اختلاف دارند. طبيعتا شما به عنوان دبيركل دارالتقريب مذاهب بيشتر با نظرات ايشان در اين زمينه آشنا هستيد. مايلم خوانندگان ما را از اين نظرات مطلع بفرماييد.

بسم‌الله الرحمن الرحيم، ضمن خوشامدگويي و تقدير از اقدام شما، من معتقدم ابعاد وسيع اين شخصيت بزرگ را ما نتوانسته‌ايم به طور جامع براي جهان اسلام توضيح دهيم، حتي براي ملت ايران، بعد وسيع و عميق اين شخصيت متاسفانه تبيين نشده است. ما بايد ابعاد گوناگون نعمت الهي رهبري ايشان را بعد از امام امت و رهبر كبير انقلاب اسلامي، خوب درك كنيم و شكر نعمت را بجا آوريم. شكر نعمت، خود موجب افزايش و تداوم آن نعمت است.
حركت رهبر معظم انقلاب اسلامي‌در زمينه وحدت اسلامي دنباله حركت استراتژيك اسلام، به طور عام و امامت امت و جمهوري اسلامي به طور خاص در راه تحقق انسجام اسلامي در موضعگيري‌هاي عملي ميان همه طبقات و اصناف و امت اسلامي بوده است. من معتقدم آقا همه آن تعليمات اسلامي را به طور دقيق و عميق دنبال كرده‌اند.
نمي‌خواهم به صورت تئوريك بحث كنم، اما ايشان در سخنانشان همه عوامل وحدت را به طور كامل تبيين و تقويت كرده‌اند.
ايشان چشم‌اندازهاي وحدت و نيز همه راهكارهايي را كه به وحدت منجر مي‌شود، تبيين كرده‌اند. آقا دقيقا موانع تحقق وحدت امت اسلامي را شناخته‌اند. من از بيانات مقام رهبري، اين موانع را استخراج مي‌كنم. ايشان دقيقا روي توطئه‌هاي استكبار جهاني به عنوان يكي از اين موانع، تمركز كرده و از آن برحذر داشته‌اند. يكي ديگر از موانعي كه ايشان روي آن تمركز دارند، مسائلي است كه به تكفير، اهانت به مقدسات ديگران يا موضعگيري‌هاي غيرصحيح منجر مي‌شود. همه اين موارد را رهبر معظم در سخنانشان تبيين كرده‌اند تا موانع در راه وحدت اسلام را رفع كنند. من معتقدم ايده‌هاي ايشان درباره وحدت، بحث مفصلي است و به عنوان خط‌مشي ايشان بايد عوامل وحدت، چشم‌اندازهاي وحدت و موانع وحدت را در فرصتي مناسب بررسي كرد.
نكته ديگر در اين خصوص تاكيد ايشان بر مساله تقريب مذاهب است. مي‌دانيد كه تقريب مذاهب حركت پر بركتي بوده كه در دهه 40 قرن بيستم در قاهره از سوي علماي بزرگ شيعه و سني تاسيس شد. اين حركت را علماي بزرگ سني از جمله مرحوم شلتوت، مرحوم مدني و مرحوم مراغه‌اي و از علماي بزرگ شيعه مرحوم بروجردي، مرحوم شهرستاني و مرحوم كاشف‌الغطا به راه انداختند و توانستند تاثير خود را در جهان اسلام بگذارند، اما با درگذشت رهبرانش به فراموشي سپرده شد و مجله معروف آنها به نام «رسالت الاسلام» پس از انتشار 60 شماره بسته شد.
يكي از بركات انتخاب ايشان، احياي حركت تقريب مذاهب و احياي بركات آن حركت بود. دستور ايشان به تاسيس مجمع جهاني تقريب مذاهب و تعيين حضرت آقاي واعظ‌زاده به عنوان دبير كل مجمع و تعيين شوراي عالي قوي با حكم ايشان، آغاز يك حركت خوب بود. البته پس از استعفاي آقاي واعظ‌زاده، دبيركلي مجمع را به من سپردند. الحمدلله استراتژي تقريب مذاهب تهيه شد و به تصويب رسيد. مجمع عمومي تقريب با شركت بيش از 150 شخصيت از همه مذاهب جهاني منعقد و برنامه 10 ساله‌اش تنظيم شد. حركت مجمع تقريب گسترش پيدا كرد.
مجامع جهاني بزرگ اسلامي استقرار گرفت. «ايسسكو»‌ بزرگ‌ترين سازمان فرهنگي جهان، تقريب را از اهداف خودش قرار داد و استراتژي رسمي براي تقريب نوشت. سپس آن را در كنفرانس دهم سران كه در مالزي  پرترو جايا  منعقد شد به تصويب سران كشورهاي اسلامي رساند.
كل جهان اسلام اين استراتژي را پذيرفت و بتازگي در اجلاس استثنايي سران كشورهاي اسلامي  كه در مكه به شكل فوق‌العاده منعقد شد  رسما در آن برنامه 10 ساله، يك بند ويژه براي تعدد مذاهب و لزوم فعاليت كشورها در زمينه تقريب مذاهب تصويب شد. ما بزودي عازم جده هستيم تا با دبيركل كنفرانس اسلامي درباره مكانيسم اجراي اين بند جديد مذاكره كنيم. مي‌خواهم عرض كنم كه هم در سطح رسمي و هم در سطح علما و هم در سطح مردمي، استقبال عظيمي از دعوت تقريب مذاهب شد.
اين حركتي است كه به بركت رهبري رهبر معظم انقلاب شروع شد و توانست قلوب مسلمانان را به سمت جمهوري اسلامي جذب كند. ايشان عنايت خاصي به اين مجمع، كنفرانس‌هاي آن و نيز دانشگاه تقريب مذاهب به طور اخص دارند. چند بار شوراي عالي تقريب خدمت ايشان رسيدند كه در ملاقات اخير رهبر معظم انقلاب فرمودند: اين دانشگاه بايد براي ديگر كشورها اسوه باشد. ايشان روي پيشبرد هدف اين دانشگاه  كه يك پديده زيبايي است و سعه‌صدر ايران را نشان مي‌دهد  تاكيد دارند كه بايد نمونه باشد.

مواردي را كه مي‌فرماييد از جمله تشكيل جلسات، همايش‌ها و كنفرانس‌ها همه نمود بيروني زيادي دارد. گام‌هاي موثر در بعد عملي را ذكر بفرماييد؟

ايجاد مجمع در سطح جهان اسلام يك گام عملي بود و نيز تاكيد بر تاسيس دانشگاه نيز خود يك گام عملي بزرگ و موثر بود. نوشتن منشور وحدت، از ديگر مواردي بود كه رهبر معظم انقلاب تاكيد داشتند؛ نوشتن منشوري كه همه علماي سني و شيعه آن را به امضا برسانند و هم‌قسم شوند تا مسير و شاخص‌هاي راهشان را مشخص كنند. منشور وحدت گام عظيمي است.  با تاكيد و زير سايه ايشان ما اين منشور را در جلسات گوناگون پيشنهاد كرديم و نوشتيم.
اين منشور با اشراف رهبر معظم انقلاب و زير نظر دفتر ايشان تهيه و به جهان اسلام عرضه شد. اين منشور در بيست و يكمين اجلاس وحدت اسلامي  كه در 15 ارديبهشت با حضور 850 عالم شيعه و سني تشكيل شد  به امضاي علما رسيد.
اين منشور طبق منويات رهبر معظم انقلاب و به دستور ايشان نوشته شد و در اجلاس‌هاي ديگر مورد تاييد قرار گرفت. تاكنون حدود 3000 عالم شيعه و سني اين منشور را امضا و دعوت رهبر انقلاب را اجابت كردند. من اميدوارم كه ما بتوانيم امضاي هزاران عالم ديني را در تاييد اين منشور بگيريم تا يك خط مشي براي جهان اسلام باشد.
منشور وحدت به چند زبان مختلف ترجمه و به كشورهاي مختلفي فرستاده شد كه پاسخ‌هاي مثبت درباره تاييد آن را روز به روز دريافت مي‌كنيم.
چند روز قبل كه در دمشق بودم، مفتي بزرگ و وزير اوقاف آنجا پيش من آمد و گفت: منشور خوبي است و زيبا تنظيم شده و خط مشي بسيار خوبي هم دارد. اين نيز يكي ديگر از گام‌هاي عملي رهبر معظم انقلاب براي هدايت جهان اسلام به سوي وحدت اسلامي است.
از ديگر مواردي كه رهبر انقلاب روي آن تاكيد داشتند و من نيز به آن اشاره كردم، رفع موانع وحدت اسلام بود. يكي از اين موانع بزرگ مساله اهانت به مقدسات است. مسلمانان نبايد به مقدسات همديگر اهانت كنند. در اين باره مجددا و دقيقا تاكيد كردند تا بياييم منشور همدلي را برگزار كنيم و احترام همديگر را داشته باشيم.
وقتي كه خداوند در قرآن مي‌فرمايد: به بت‌هاي مشركين اهانت نكنيد تا آنها نيز نيايند و به مقدسات شما اهانت كنند، پس به طور طبيعي مسلمانان هم بايد احترام همديگر را نگه دارند و به مقدساتشان احترام بگذارند و اهانت نكنند. اين يك گام عملي بزرگ و شجاعانه بود كه مورد تاييد حضرت ايشان نيز بود.
در نتيجه اهانت، متاسفانه گاهي درگيري‌ها به كشت و كشتار هم مي‌رسد. تا حالا شايد هزاران نفر  شيعه و سني  در نتيجه اهانت به مقدسات كشته شده‌اند.
در زمينه فتنه نيز ايشان دستور منع ايجاد تحريك دادند كه انصافا تاثير عميقي داشته است.لطفا نمونه‌هايي از اين اقدام را بفرماييد.

مثلا يك نمونه از تاكيدات ايشان مربوط به كتاب‌هاي درسي است مبني بر اين كه بايد عاري از اهانت باشد.
نكته مهم ديگر، ملاقات‌هاي طولاني و پرباري است كه ايشان وقت مي‌گذارند و با علماي شيعه و سني جلساتي داير مي‌كنند. توضيحاتي كه ايشان به شخصيت‌هاي بزرگ جهان اسلام دادند  از جمله دبيركل مجمع فقه و دبيركل ايسسكو  اثرات عظيمي گذاشته و در دل علما واقعا تاثيرات مثبت داشته است كه ما آن را منعكس كرديم.
در زندگاني حضرت آقا نكات زيادي مي‌توان مطرح كرد. به طور مثال، پيشنهاد عظيم ايشان در كنفرانس سران براي حل مشكل فلسطين، برگشت مهاجران فلسطيني به وطن خود و اخراج مهاجران كه از سرزمين‌هاي مختلف جهان به فلسطين آمده‌اند، تعيين سرنوشت مردم فلسطين با راي فلسطينيان، اين شيوه هم دموكراتيك بود و هم مقبول جهان اسلام.
اين پيشنهاد شجاعانه‌اي بود كه ايشان مطرح كردند و جدا مورد استقبال توده‌هاي مسلمان قرار گرفت. اما متاسفانه سران حاضر در جهان و كشورهاي اسلامي افرادي نيستند كه ارزش شنيدن چنين پندهاي مجدانه‌اي را داشته باشند.
پيشنهاد ايشان براي حضور نماينده‌اي از جهان اسلام در شوراي امنيت كاملا عملي و بسيار جالب بود كه متاسفانه پيگيري نشد.
مي‌خواهم عرض كنم كه استقبال توده‌هاي مسلمان از فرمايشات ايشان واقعا چشمگير است. همان روحيه و استقبالي كه از ايشان در پاكستان ديديم، همچنان در بين مردم باقي است. چند روز قبل من پاكستان بودم، وقتي تاكيد ايشان به حل درگيري‌هايي كه مدت‌هاست در پاوه چنار بين شيعه و سني وجود دارد و رغبت ايشان به حل اين مشكلات را به علما گفتم، علما فتاواي گوناگوني دادند و درگيري را تحريم كردند. الحمدلله 24 ساعت نگذشت كه آن درگيري‌هاي طولاني متوقف شد و علما همه دعوت آقا را اجابت كردند. حتي مسوولان رسمي جديد وقتي كه فهميدند ايشان اين دعوت را دارند، به جد اقدام كردند و توانستند از ادامه درگيري چركيني كه در منطقه پاوه چنار بود، جلوگيري كنند.
استقبال از بيانات ايشان در لبنان، سوريه و جاهاي ديگر بسيار چشمگير است. واقعا اين فرصت براي بيان نمونه‌هايي از اين دست، كافي نيست. فكر بلند وحدت را همه تاييد مي‌كنند. ما هر جا كه مي‌رويم با احترام ويژه علما و توده‌هاي مردم مواجه هستيم.
استقبال اهل سنت در داخل كشور بسيار عظيم است. از ديگر گام‌هاي زيبا و عملي ايشان اعلان سال 1386 به عنوان سال وحدت و انسجام اسلامي بود. واقعا سال پربركتي بود و همه ارگان‌هاي فرهنگي  اجتماعي را وادار كرد كه بيايند همكاري، فعاليت و پژوهش كنند. جدا سال پربركتي بود و من اين را خدمت ايشان عرض كردم. در حوزه‌ها اثر گذاشت و در خط‌مشي ارگان‌هاي فرهنگي نيز اثر گذاشت. همه پند و توضيح مي‌خواستند كه در اين زمينه چه بكنند. كشور به تكاپو افتاد و نه فقط داخل كشور كه در خارج كشور هم از اين دعوت تقدير كردند. در كنفرانس تقريب مذاهب در مكه، علماي جهان اسلام از اين نامگذاري سال تقدير كردند. اين گام فكري و عملي بسيار پربركتي بود كه در آن سال پربار برداشته شد. ما خدا را بسيار شاكريم كه ايشان چنين گام‌هاي بزرگ و مفيدي براي ما برمي‌دارند و اين زمينه‌ها را براي ما فراهم مي‌كنند. خداوند به ايشان طول عمر دهد، ان‌شاءالله.
فعاليت‌هاي حضرت ايشان براي خاموش كردن فتنه و دعوت به وحدت در سطح جهان اسلام، گاهي پنهان و مسكوت مانده است. من يك مورد از اين اقدامات را در ارتباط با پاكستان گفتم كه اصلا هياتي براي تشويق آنها به منع فتنه و خاموش كردن جنگ به آنجا اعزام شد.

چه كساني رفتند؟

بنده و عده‌اي از علما و استادان رفتيم. سه اجلاس در پاكستان؛ شهرهاي اسلام‌آباد، پيشاور و لاهور برگزار كرديم. بيانيه‌هايي براي منع درگيري صادر شد. از علماي شيعه و سني هر دو طرف بيانيه صادر كردند. ملاقات‌هايي با مسوولان كشور، نخست‌وزير جديد، وزير فرهنگ و سران سلفي‌ها حتي علماي بزرگ طالبان و ... صورت گرفت.

گفتگو با وهابيت را هم در دستور كار خود داشتيد؟

بله، ما با همه گفتگو مي‌كنيم، با همه صحبت كرديم. منطق ما منطق مقبولي است. از تمامي فرقه‌ها دعوت كرديم كه بيايند و مشتركاتمان را مورد بررسي قرار دهيم، اما شما همچنان مواضع خودتان را داشته باشيد و ما هم مواضع خودمان را. فقط مشتركاتمان را با هم مورد تاكيد قرار دهيم. يك دعوت زيبا، جالب و مورد استقبال كه يكي از اثرات آن متوقف شدن درگيري‌ها و جذب علماي آنها  به خط مشي جمهوري اسلامي بود. همه تاكيد داشتند عاشق موضعگيري‌هاي ضد آمريكايي جمهوري اسلامي هستند. من براي خوانندگان شما عرض كنم كه پاكستان، منبع عظيمي از مويدان انقلاب اسلامي دارد و بايد به اين مساله توجه كرد.
نمونه ديگري از كارهاي ارزشمندي كه مردم ما از آن بي‌اطلاع هستند تلاش استكبار جهاني بخصوص آمريكا براي استفاده از حربه تفرقه است. بعد از جنگ 33 روزه و شكست اسرائيل از حزب‌الله، كه پوزه آنها  را به خاك ماليد، استكبار سعي كرد با تحريك مزدوران، جاهلان و متعصبان دست به تفرقه بزند تا با ايجاد اختلاف بين شيعه و سني، فتنه عظيمي در جهان اسلام راه بيندازد. ما با شركت در كنفرانسي كه در دوحه برپا شد، متوجه شديم علماي زيادي از اطراف جهان را آنجا جمع كرده‌اند كه همه به تشيع حمله مي‌برند و فتنه برپا مي‌كنند. ما نيز در كمال متانت شركت كرديم، پاسخ داديم و تشويق كرديم كه دست از فتنه بردارند. عصر روز دوم فضاي كنفرانس عوض شد. كنفرانس دوحه از سوي يك كانال تلويزيوني در كل جهان پخش مي‌شد. عصر روز دوم فضا به نفع وحدت، به نفع جمهوري اسلامي و به نفع صفا بين شيعه و سني دگرگون شد.
در آخرين روز كنفرانس  كه روز سوم بود  رئيس اجلاس و مرا به طور مشترك در برنامه قرار دادند و ما رفتيم به سوي تاكيد بر اصول وحدت و صدور بيانيه‌هاي آن.
در جاهاي ديگر نيز اين تحريك‌كننده‌ها فعال شدند. در استانبول وهابي‌ها اجلاس كوچكي عليه شيعه ترتيب دادند، اما رهبر معظم انقلاب حركت خنثي كردن اين توطئه‌ها را هدايت كردند. در اين كنفرانس  كه با حضور 37 تن از وهابي‌ها در ادامه همان توطئه تفرقه تشكيل شد  شروع كردند به فحش دادن. ما در مقابل آن كنفرانسي با حضور 7000 نفر از شخصيت‌هاي بزرگ مذاهب مختلف اعم از سني، شيعي، علوي و ... برپا كرديم كه همه با يك نداي اجابت دعوت رهبر حاضر شدند و انصافا آن نداي دعوت، تفرقه را در نطفه خفه كرد.
اجلاس‌هاي ديگري هم در لندن، نايروبي، مالزي، سريلانكا، تايلند و اندونزي برپا و آن توطته عظيم با درايت آقا خنثي شد. حتي آقا پيام‌هايي به برخي شخصيت‌هاي بزرگ اهل سنت فرستادند كه ما حامل اين پيام بوديم. در يك مورد يكي از بزرگان اهل سنت كه رفتار بسيار خوبي داشت، متاسفانه مسائل دروني عراق بين شيعه و سني روي ذهن او اثر گذاشت و او هم شروع كرد به تحريك فتنه، ما از طرف آقا رفتيم تا پيام ايشان را به وي برسانيم.
منظورم آقاي شيخ قرضاوي است. من پيام را به ايشان رساندم و گفتم: آقا فرمودند به شما بگوييم اشتباه نكنيد. مشكل ما امروز درگيري بين شيعه و سني نيست، بلكه درگيري بين بيداري اسلامي و استكبار جهاني است.
آنجاست كه شما بايد مبارزه‌تان را متمركز كنيد، نه اين كه بياييد اينجا و باعث تحريك بيشتر شويد. براي ايشان اين پيام خيلي اثربخش بود و حركتش را تعديل كرد.
اين نيز نمونه ديگري بود از فعاليت‌هاي حضرت آقا و اشراف ايشان به مسائل جهان اسلام و شناخت ايشان از  توطئه‌ها و خنثي كردن آنها.

من معتقدم ابعاد فعاليت‌هاي ايشان براي ابطال و خنثي كردن اين نوع توطئه‌ها واقعا ناشناخته مانده است.
حتي در مسائل يمن و درگيري‌هاي بين شيعيان زيدي و حكومت آنجا رهبر معظم انقلاب دستور دادند هياتي به آنجا بروند و ما حامل پيام ويژه ايشان به مسوولان يمني ‌بوديم. گفتيم مقام رهبري به هيچ كس نامه نمي‌فرستند، ولي نظر به اهميت اين موضوع، براي شما نامه فرستادند.

به رئيس‌جمهوري يمن؟

بله، بنده خودم با ايشان ملاقات كردم و اين پيام را دادم و خيلي در دل ايشان موثر بود.

راجع به ارتباطتان با شيعيان زيدي بفرماييد و اين كه چه توصيه‌هايي به آنها داشتيد؟

توصيه كرديم به سمت صلح حركت كنند. ما براي اين كه اين فتنه را خاموش كنيم، مدتي اثرگذار شديم و واسطه خير بوديم تا اين كه دشمنان بار ديگر تحريكات خود را بيشتر كردند. اميدواريم به نتيجه خير رسيده باشيم.
مي‌خواهم بگويم كه همه اين موارد از هدايت‌هاي پنهان ايشان است كه همچنان مكتوم و مخفي مانده است.
مورد ديگري كه هدايت رهبر معظم انقلاب در آن زمينه جدا اثرات عظيمي داشت، مساله عراق بود. در عراق توضيحات ايشان، هدايت ايشان و دعوت ايشان به وحدت بين اهل سنت و شيعه، اثرات عظيمي داشت. از كشتارهاي زيادي واقعا جلوگيري شد. يك نمونه از نتيجه دعوت ايشان از علما را ذكر مي‌كنم. با همكاري سازمان كنفرانس اسلامي در مكه، شب 27 ماه رمضان، جلسه‌اي از علماي شيعه و سني برگزار كرديم. در بيت‌الحرام، در آن شب كه در نزد اهل سنت هم شب قدر است، دو سه ميليون نفر جمع بودند و منشور وحدتي علماي عراق  نوشته و امضا شد كه در تعديل افراطي‌گري و پرخاشگري كه بين گروه‌ها رايج بود و كلا براي حذف اين رفتار خيلي موثر بود و در اصل پايه‌اي شد براي گام‌هاي بعدي كه از جمله اين گام‌ها، تاسيس اتحاديه علماي عراق بود. اهل سنت و شيعه با هم منشور مهمي تنظيم كردند كه دولت عراق خود از اين منشور استقبال عظيمي كرد و علما و مراجع آن را تاييد كردند. آقاي سيستاني نيز تاييد كردند.
ما هم به نام ايران آنجا حاضر شديم و تاييد كرديم. آن فضا براي به جريان افتادن حركت مصالحه و رفع فتنه در عراق خيلي موثر بود. اين حركت كه متاسفانه خيلي هم منعكس نشد و مجهول ماند، اثرات عظيمي داشت. توجيهات آقا به علماي عراق و علماي اهل سنت درباره وحدت، رفع درگيري، رفع اهانت و تحريم حركات تخريبي  در اين زمينه كه نبايد مساجد همديگر را تخريب كرد ‌ ارشادات ايشان نسبت به عكس‌العمل‌هاي مثبت، تاثيرات بزرگي بر جاي گذاشت، در نتيجه بعضي حركت‌هايي كه مي‌توانست آتش فتنه عظيمي را شعله‌ور كند، در تخريب حرم عسكريين شريفين ايشان عكس‌العمل‌هاي تند را منع و از ايجاد درگيري خانگي يا مردمي واقعا جلوگيري كردند.

تعاملات رهبر معظم انقلاب با اهل سنت داخل ايران به چه شكلي است. يقينا مسائل و مشكلات خاص خود را با نمايندگان آقا يا شما در ميان مي‌گذارند. اساسا اين مسائل چيست و چقدر قابل حل است؟

با شرح صدر همه موارد موثر را اعمال مي‌كنند. ايشان يادآوري مي‌فرمايند كه وقتي در مناطق اهل سنت در تبعيد بودند، چقدر به ايشان محبت كردند. مي‌فرمايند هرگز اين محبت را فراموش نخواهند كرد. جدا همه كلماتشان پدرانه و همه تاكيد ايشان به لزوم رفع محروميت و اجابت خواسته‌هاي اينها بود.

چه خواسته‌هايي داشتند ايشان؟

من به تفصيل مستحضر نيستم، ولي مي‌دانم كه توصيه‌هاي ايشان در همه جلساتي كه داشتيم، پدرانه و محبت‌آميز بود؛ به طوري كه معتقدم محبت ايشان بين علماي اهل سنت هرگز كمتر از محبت ايشان بين علماي اهل شيعه نيست. من مي‌دانم چقدر ايشان براي بقاي وحدت و انسجام اسلامي فعاليت دارند. مايلم در خاتمه تاكيد كنم كه ما واقعا بايد از داشتن چنين رهبر فرزانه كه نظير او در جهان كسي نيست، شكرگزار باشيم.
فرمايشات ايشان را خوب بشناسيم و به آنها خوب عمل كنيم تا بتوانيم واقعا شاكر نعمت الهي اين رهبريت فرزانه باشيم.

مجددا از شما تشكر مي‌كنيم.


ويژه نامه تداوم آفتاب


http://www.jamejamonline.ir
نوشته شده در تاریخ: 17 خرداد ماه ، 1389 (2086 مشاهده)

[ بازگشت ]