حوزه علمیه بناب - اهداف حوزه و روحانيت
امروز 31 خرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
اهداف حوزه و روحانيت

        الف ) اهداف معرفتي و آموزشي

 

   

 

ب) اهداف تبليغي و دفاع از كيان ديني و ارزش هاي اسلامي

 

 

 

ج) اهداف تربيتي و اخلاقي

 

 

 

د) اهداف علمي و كلامي

 

 

 

 

 

دين اسلام به عنوان آخرين دين از اديان آسماني با بعثت پيامبر اسلام صلي الله و عليه و آله  و داعيه جهاني و جاوداني داشتن ، به جوامع انساني عرضه شد. طبيعي است كه ابلاغ و تبيين اصول و مباني اين دين ، به تبليغ و رهبري نياز داشت. رسالت حضرت پيامبر اكرم صلي الله و عليه و آله در اين جهت بود. پس از آن نيز ، امامت به عنوان ادامه دهنده خط رسالت در جهان بيني شيعي مطرح گرديد.

 

در دو عصر رسالت و امامت ، پيامبر و ائمه اطهار عليهم السلام بسته به شرايط زماني و مكاني ، در راه تحقق اهداف اسلامي و گسترش معارف ديني ، فعاليت هايي را در اين زمينه هدايت كردند.

 

پس از عصر رسالت و امامت ، باتوجه به آيه نفر(و ما كان المومنون لينفروا كافه فلو لانفر من كل فرقه منهم الطا‌ئفه ليتفقهوا في الدين و لينذروا قومهم اذا رجعوا اليهم لعلهم يحذرون . توبه۱۲۲) و لزوم هجرت به مراكز و نهادهاي علمي براي تعليم و تعلم ، مسئوليت بزرگ و وظيفه خطير آموزش و نشر معارف ديني بر عهده عالمان ديني  قرار گرفت . براين اساس اهداف حوزه و سازمان روحانيت شيعه ، در واقع همان اهدافي است كه در دوره هاي حضور معصومان عليهم السلام و با رهبري آنان پي گيري مي شد. اين اهداف را مي توان در موارد زير خلاصه كرد :

 

 

 

الف ) اهداف معرفتي و آموزشي

 

حوزه به عنوان نهادي آموزشي در سطح عالي و در پي تداوم خط مشي پيامبر و ائمه اطهار عليهم السلام ، عهده دار مسئوليت تربيت و آموزش نيرو هاي فكري مورد نياز جامعه است ؛ تربيت و آموزش افرادي شايسته كه بعداً بتوانند به عنوان مبلغ ديني ، احكام و مسائل را به مردم برسانند و هم چنين در علوم و معارف اسلامي تدريس و تحقيق كنند. روشن است كه مراكز حوزوي ، يگانه نهادي است كه افراد آموزش هاي اسلامي لازم را در آن جا فرا مي گيرند.

 

پويايي فقه و علوم و مباني معرفتي در حوزه هاي علميه شيعي و سير تكاملي آن ها پس از تاسيس ، از مظاهر گام برداشتن در راه شناخت و تقويت مباني ديني و فكري شيعه محسوب مي‌گردد.

 

 

 

ب) اهداف تبليغي و دفاع از كيان ديني و ارزش هاي اسلامي

 

دانشمندان و شاگردان حوزه ، پس از آن كه در حوزه با آموزه هاي ديني آشنا شدند ، به عنوان مبلغان ديني به سرزمين هاي اسلامي رهسپار مي شوند تا آنچه را از دين آموخته اند، به مردم انتقال دهند. مراكز علمي نبوي و ديگر امامان معصوم عليهم السلام در اين زمينه ، هزاران شاگرد پرورش دادند تا آن ها را به ديگر سرزمين هاي اسلامي براي تبليغ و نشر معارف ديني اعزام كنند و اين هدف ، همواره در برنامه هاي اصلي تاسيس مراكز آموزشي علمي شيعي بوده است . روحانيان و عالمان ديني ، هم چنان كه شناخت و تبليغ مباني و ارزشهاي ديني و ترويج اخلاق اسلامي را در عصر غيبت به عهده داشته اند ، براي رسيدن به اين هدف به صورت متمركز وبا برنامه هاي تبليغي و دفاعي در تاريخ استمرار يافته اند و در اين راه بسياري از آنها به فيض شهادت نائل گشته اند.

 

  

 

ج) اهداف تربيتي و اخلاقي

 

اسلام از آغاز، به دنبال انسان صالح ، رشد اخلاقي و تكامل علمي بشر ( هوالذي بعث  في الاميين رسولا يتلوا عليهم آياته و يزكيهم و يعلمهم الكتاب و الحكمه. جمعه، ۲) و نيز تشكيل جامعه براساس قسط و عدل (لقد ارسلنا بالبينات و انزلنا معهم الكتاب و الميزان ليقوم الناس بالقسط . حديد، ۲۵) بوده است. در اين راستا حوزه و تشكيلات ديني ، افزون بر مسئوليت هايش در سمت هاي شناخت و تبليغ دين ، با اقتدا به سيره پيامبران و امامان معصوم عليهم السلام وظيفه حساس ترويج اخلاق و معنويت و مبارزه با فساد و منكرات را عهده دار مي باشد.

 

 

 

د) اهداف علمي و كلامي

 

يكي از دلايل پيدايش سازمان روحانيت شيعه ، نياز هاي دروني جامعه شيعه و پاسخگوئي به پرسش ها و شبهه هاي عقيدتي و  كلامي پس از عصر غيبت صغري بود . علما و فقهاي ديني آن عصر با درك اين واقعيت اجتماعي ، در پي جمع آوري احاديث و تدوين آنها برآمدند و هم زمان با آغاز فعاليت هاي آموزشي ، زمينه ساز پديد آمدن مراكز آموزشي شدند تا از راه آموزش افرادي از سرزمين ها و مناطق گوناگون در اين مراكز علمي بهتر بتوانند پاسخگوي مسائل و مشكلات فقهي شيعيان باشند.

 

 

 

منبع :

 

برگرفته از كتاب شكل گيري سازمان روحانيت شيعه، نوشته محمد علي‌اخلاقي ، تهران ، انتشارات موسسه شيعه شناسي ،۱۳۸۴، صص  ۱۴۳-۱۴۷

 

 

 

مسئوليت مقالات بر عهده نويسندگان است

نوشته شده در تاریخ: 23 آبان ماه ، 1388 (2765 مشاهده)

[ بازگشت ]