حوزه علمیه بناب - حق امام و انقلاب بر حوزه هاي علميه
امروز 27 مرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
حق امام و انقلاب بر حوزه هاي علميه

انقلاب و امام (رضوان الله تعالي عليه) ، حقيقتاً بر حوزه‌هاي علميه‌ي ما، حق حيات دارند. اگر اين انقلاب و اين حركت عظيم نبود، آن مشي‌يي كه دستگاههاي ضد ديني پيش گرفته بودند، حوزه ها را پوك مي‌كرد و از بين مي‌برد و به تدريج، حتي عين حوزه‌ها را هم زايل مي‌كرد. بعد از آن كه معنايش را به كلي زايل كرده بود، به اين جهت و به اين سمت، پيش مي‌رفت.

واقعاً گرايش به طلبه شدن، كم بود. واقعاً در ارزشگذاريهاي جامعه، ارزش حوزه، ارزش نزديك به صفر بود. اين‌طور، حركت و عمل مي‌كردند. اين انقلاب و امام بزرگوار، حوزه را احيا كردند و در دنيا و در جامعه، به آن آبرو بخشيدند و شخصيت دادند و ناصيه‌اش را بلند و منّور كردند.

(حوزه و روحانيت در آئينه رهنمود هاي مقام معظم رهبري ، ج ۱ ، ص شش ) تاريخ  ۷۱-۶-۲۹

 

كار او، حقاً و انصافاً قابل مقايسه با كار بقيه‌ي فقهاي شيعه نيست. آنها همه نوشتند و گفتند، تا آحاد تربيت بشوند و به اين اميد كه بتوانند، حكومتي بر اساس اين مكتب تشكيل بدهند. حتي انسان مي‌بيند كه در دلهاي اكثر آنها هم، چنين چيزي نبود. ... آنها نوشتند، تا افراد در زندگي فردي و شخصي خودشان، مسلمان بشوند؛ ولي ايشان ساخت، تا انسانها در همه‌ي ابعاد وجودشان، در يك محيط اسلامي زندگي كنند. آنها استنباط كردند، تا يك فرد بتواند خود را مسلمان نگه دارد؛ ولي امام استنباط كرد، تا يك جامعه بتواند با نظام اسلامي زندگي بكند.

( همان ص هفت )   تاريخ  ۷۱-۷-۱۵

نوشته شده در تاریخ: 14 آذر ماه ، 1388 (2068 مشاهده)

[ بازگشت ]