حوزه علمیه بناب - نارسایی هاي حوزه
امروز 27 مرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
نارسایی هاي حوزه
صفحه: 1/4


حوزه، نارساییهای آشکاری دارد که حاکی از عیوب موجود در آن است. اول این نارساییها را مشاهده کنیم و ببینیم که آیا آنها را قبول داریم یا نه؟ یکی از این نارساییها، « عدم گسترش متناسب و کمّی روحانیت» است. درست است که الان روحانیت نسبت به آن وقتها، ده برابر یا به اعتباری صد برابر شده است؛ اما در عین حال، هنوز ما گسترش کمّی لازم را نداریم؛ یعنی مسجد و دانشگاه و روستا و کارخانه و سربازخانه‌ای که روحانی ندارد و کشوری که مسلمانانش از وجود روحانی بی‌بهره‌اند، زیاد داریم. بنابراین، همین حجم عظیمی هم که امروز مشاهده می‌کنید، از لحاظ کمّی گسترش لازم را ندارد. این، نارسایی آشکاری است که کسی هم نمی‌تواند منکر آن بشود.

در گذشته، در بعضی از شهرهای بزرگ، ده نفر مجتهد وجود داشت که هر کدام از آنان برای اداره دویست شاگرد خوب کافی بودند؛ اما امروز یک نفر مثل چنین افراد هم در آن شهرها نیست. در بعضی از جاها، روحانیونی هستند که توانایی علمی و فکری لازم را ندارند و یا خیلی تن به کار نمی‌دهند. البته بعضیها هم هستند که خیلی خوبند؛ اما جاهایی هم این اشکال وجود دارد.

یکی دیگر از نارساییهای حوزه، نارسایی آشکار « عدم گسترش محتوایی حوزه » است. ما مسائل حل نشده فقهی و کلامی زیاد داریم. مجموعه لازم معارف برای عالم دین را هم خیلی کم داریم. در جاهای مختلف، روحانیونی داریم که آنچه را باید بدانند تا یک عالم متناسب با امروز باشند، نمی‌دانند. این را هم تحت عنوان عدم گسترش کیفی - یعنی کمبود محتوایی حوزه - قرار می‌دهیم.

عدم گسترش در نشر و تبلیغ،  یکی دیگر از نارساییهای حوزه است. امواج فرهنگی و از جمله کتاب و روزنامه و مجله، به قدر کافی از حوزه منتشر نمی‌شود. مبلغ به قدر کافی از حوزه گسیل نمی‌گردد. الان در آفاق دنیا (آفریقا و اروپا و آسیا) مرتب از ما روحانی می‌خواهند. من در سال 1370 که همین جلسه را با شما داشتم، مطرح کردم که بعضی از آقایان اعلام که برای کاری به خارج از کشور تشریف می‌برند، وقتی بر می‌گردند می‌گویند: « دانشجویان فلان جا را دیدیم که چقدر به روحانی احتیاج داشتند، چرا کسی را به آنجا نمی‌فرستید؟ » می‌گوییم : پس خوب شد که شما برای معالجه به آنجا تشریف بردید و این حقیقت را به چشم خودتان دیدید.

امروز، از همه جای دنیا درخواست فراوان است. این نارساییها وجود دارد و نمی‌شود آنها را منکر شد. این موارد، حاکی از وجود عیوبی در درون کالبد عظیم این حوزه با عظمت است. به هر حال، این عیوب در کنار این محسنات و این موجودی علمی و این اعیان از فضلا و محققان و تلاشهای خوبی که انجام می‌گیرد، وجود دارد.

البته در همین حوزه، افراد متعددی هستند که به این کارها می‌رسند و واقعاً می‌نشینند کتاب می‌نویسند؛ اگر دستشان رسید مسافرت می‌کنند؛ گرسنگی و خستگی می‌کشند؛ اگر جبهه جنگ باز می‌شود، به جبهه جنگ می‌روند؛  اگر جبهه  تبليع باز مي شود، به جبهه تبليغ مي روند ، اگر از آنها برای سفر به خارج دعوت می‌شود، قبول می‌کنند؛ اگر به روستا دعوت می‌شود، می‌پذیرند. از این قبیل افراد هم داریم. اینها حرکات فردی است و کافی نیست. اینها نارساییهایی است که وجود دارد. این نارساییها حاکی از وجود علتهایی در داخل است که بایستی بگردیم، آنها را پیدا کنیم.
صفحه بعدی (2/4) صفحه بعدی