حوزه علمیه بناب - قسمتی از پیام بمناسبت سالگرد رحلت حضرت امام
امروز 27 مرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
قسمتی از پیام بمناسبت سالگرد رحلت حضرت امام
صفحه: 1/2قسمتی از پیام بمناسبت سالگرد رحلت حضرت امام

روحانيت، عنصر اصلى در مبارزات پانزده‏ساله‏ى منتهى به پيروزى انقلاب و سپس در تشكيل نظام مقدس اسلامى و برافراشتن پرچم اسلام در جهان و در مقاومت پُرشور ملت ايران در برابر تهاجمهاى گوناگون دشمنان و پيش از اينها و در طول قرنهاى متمادى، عامل اصلى حفظ معارف اسلامى و ايمان عميق و صادقانه‏ى ملت ايران به مكتب حياتبخش اسلام و رشد تفكرات دينى در همه‏جا بوده است. حضور روحانيون متعهد و مبارز در مركز مبارزه با رژيم دست‏نشانده‏ى امريكا بود كه قشرهاى گوناگون مردم را به صحنه‏ى مبارزه كشانيد و مبارزه را شكل عمومى و مردمى بخشيد. در همه‏ى حوادث بزرگى كه ملت ايران يكپارچه در آن شركت جسته‏اند - مانند نهضت مشروطيت و قيام تنباكو - نيز حضور علماى دين در پيشاپيش صفوف، تنها عامل اين حضور عمومى بوده است. استعمارگران انگليسى، با درك همين حقيقت بود كه انهدام جامعه‏ى روحانيت را مقدمه‏ى لازم براى ادامه‏ى حضور استعمارى خود در ايران دانستند و به وسيله‏ى عامل دست‏نشانده‏شان - رضاخان - در سالهاى 1313 به بعد، نقشه‏ى محو روحانيت را شروع كردند و در آن سالها دست به فجايعى نسبت به علماى عالى‏مقام و حوزه‏هاى علميه زدند كه در تاريخ ايران، پيش از آن هرگز سابقه نداشت و متأسفانه شرح اين فجايع و ماجراى مقاومت مظلومانه‏ى علما و طلاب در آخرين سالهاى حكومت رضاخان قلدر، به‏طور كامل تدوين نشده و در معرض اطلاع مردم قرار نگرفته است و لازم است اطلاع شاهدان عينى - كه بحمداللَّه هنوز تعداد آنان كم نيست - به وسيله‏ى افراد و مؤسسات مسؤول، با همتى مردانه گردآورى شود.

آزادگى روحانيون و علماى دين و عدم نفوذ قدرتهاى داخلى و جهانى در آنان، موجب آن بوده است كه قلدران و حكمرانان خودسر، هيچ‏گاه نتوانند اين مجموعه‏ى ربانى را از سر راه مفسده‏جوييها و خيانتهاى خود بردارند و اگر جمعى از معممينِ سرسپرده و آخوندهاى دربارى، به طمع حطام ناپايدار دنيا، بر سرسفره‏ى ستمگران نشسته و قولاً و عملاً آنان را تأييد كردند، اكثريت علما و روحانيون و فضلا و طلاب جوان، در حصار مناعت و پرهيزگارى و پاكدامنى باقى مانده و اراده و توان مبارزه‏ى صادقانه و قدرتمندانه را حفظ كردند و اعتقاد راسخ به روحانيت شيعه را در دل آحاد مردم، زوال‏ناپذير ساختند.

جامعه‏ى روحانيت به همين دليل، همواره آماج تيرهاى زهرآلود خصومت و غرض‏ورزى دشمنان گوناگون و استعمارگران و بيگانگان و بيگانه‏پرستان بوده و به مثابه‏ى دشمن درجه‏ى يك آنان تلقى شده است. تبليغات خصمانه و برنامه‏ريزى‏شده‏ى حكومت پهلوى و سياستهاى ذى‏نفوذ در ايران در طول پنجاه سال برضد قشر روحانى كه ماهيتى صددرصد استعمارى داشت، در دوران رضاخان و نيمه‏ى اول دوران محمّدرضا، آزمايش سختى براى علماى دين بود و جامعه‏ى روحانيت بحمداللَّه از اين آزمايش سربلند بيرون آمد.

در دوران مبارزات پانزده‏ساله نيز حوزه‏هاى علميه‏ى قم و ديگر حوزه‏هاى علميه و چهره‏هاى سرشناس روحانيت، كانونهاى اصلى مبارزه و بالطبع هدفهاى اصلى حملات وحشيانه‏ى دشمن بودند؛ ليكن اين شدت‏عملهاى بى‏حد و حساب، به اراده‏ى الهى موجب آن نشد كه روحانيت از راه پُرافتخار خود - كه پيمودن آن، وظيفه‏ى تخلف‏ناپذير اسلامى او بود - قدم باز پس نهد؛ بلكه در اين دوران، فكر اسلامى شكوفاتر، صيقل‏خورده‏تر و فقه قرآن، پُربارتر و شخصيت روحانيون مبارز، آبديده‏تر شد و زمينه براى تشكيل حكومت اسلامى فراهم آمد.

پس از انقلاب تاكنون نيز روحانيت، بخصوص عناصر برجسته‏ى آن - كه مستقيماً در خدمت نظام جمهورى اسلامى بوده‏اند - بى‏وقفه آماج حملات مسموم دشمن بوده‏اند؛ چه در عرصه‏ى تبليغات و چه در عرصه‏ى تروريزم خائنانه و آلت دست دشمن. و شهداى گرانقدرى، هم در جبهه‏ى جنگ تحميلى و هم در جبهه‏هاى فعاليتهاى جهادىِ خود تقديم داشته‏اند و محراب نماز جمعه و عرصه‏ى علم و سياست و تبليغ دين را با خون مطهر خود رنگين ساخته‏اند.
صفحه بعدی (2/2) صفحه بعدی