حوزه علمیه بناب - حوزه علميه مدينه
امروز 29 مرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
حوزه علميه مدينه
صفحه: 1/6

حوزه علميه مدينه


حوزه علميه مدينه منوره به دوره‌‏هاى مختلف و اعصار گوناگون تقسيم مى‏شود و يكى از مهمترين و پرتحرك‏ترين حوزه‏ هاى علميه شيعه در عصر معصومين عليهم السلام است. البته با به انزوا كشاندن امامان شيعه از رونق حوزه مدينه كاسته گرديد، ليكن هنوز بعد از گذشت هزار و چهار صد سال به حيات خود ادامه مى‏دهد،هر چند رژيم‌هاى سياسى حاكم بر آن تنگ مى‏گيرند.

عصر رسالت

 دوره اول( سال 12 بعثت)

سال دوازدهم بعثت رسول اكرم (صلي الله و عليه و آله و سلم) دوازده تن از انصار به مكه آمده، در محلى به نام عقبه با پيامبر خدا ملاقات كردند. مصعب بن عمير همراه آنان به مدينه رفت و در ترويج دين اسلام كوشيد و به آنان قرآن آموخت. وى از فرزندان هاشم بن عبد مناف و از فاضل‌ترين ياران رسول خدا بود كه به فرمان پيامبر تبليغ دين خدا را بر عهده گرفت و در جنگ بدر و احد حضور يافت. وى در جنگ احد در حالى كه پرچمدار اسلام بود به شهادت رسيد و پرچم را على بن ابى طالب(عليه السلام) برپا داشت.

دوره دوم(11 - 1 ق.)

اين دوره با هجرت رسول اكرم (صلي الله و عليه و آله و سلم) از مكه به مدينه آغاز گرديد و تا رحلت ايشان ادامه داشت هجرت پيامبرو تاسيس حكومت اسلامى در مدينه، موجب تشكيل هر چه بيشتر امت اسلامى گرديد و حضور آن حضرت، مدينه را به بزرگترين مركز نشر و معارف اسلامى تبديل نمود. حوزه پر بركت نبوى شاگردان فرزانه و عزيز الوجودى را پروريد كه بعدها خود محور علمى، فرهنگى و سياسى حوزه علميه آن ديار مقدس گرديدند.

حضرت امام على بن ابى‏طالب(عليه السلام) ، حضرت فاطمه زهرا(سلام الله عليها) ، امام حسن و امام حسين(عليهما السلام) ، تربيت‏‌يافتگان خاص مكتب وحى بودند كه در دامان پيامبر پررورش يافتند و از منبع نورانى وحى سيراب گشتند، آنان به اسرارى دست‌‏يافتند كه ديگران را دسترسى به آن غير ممكن بود.

يكى از رخدادهاى حوزه مدينه در عصر رسالت، اعزام مبلغان و قرآن شناسان از جانب رسول اكرم (صلي الله و عليه و آله و سلم) است، كه در راه نشر معارف قرآنى به شهادت نايل آمدند اعزامى كه به درخواست‏« عامر بن مالك ‏» ملقب به «ابوبراء» تحقق يافت، شهادت 39 قرآن شناس از چهل مبلغ را در پى داشت. و در « رجيع ‏» نيز جمع (ده تن) از اسلام شناسان شهد شيرين شهادت را سركشيدند.
صفحه بعدی (2/6) صفحه بعدی