حوزه علمیه بناب - توليد فرهنگ
امروز 29 مرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
توليد فرهنگ
صفحه: 1/4

توليد فرهنگ


نقشهاي فرهنگي روحانيت / تعميق فرهنگ ديني / زمينه ها و ابزارها


 

لزوم توليد فرهنگي

ما مصرف كننده شده‌ايم . حوزه، نمي‌تواند مصرف كننده باشد؛ حوزه، بايد توليد كننده باشد. حوزه، بايد به ائمه‌ي جمعه و همه‌ي گويندگان و اين همه مبلّغي كه شما مي‌فرستيد، خط بدهد. (حوزه و روحانيت در آئينه رهنمود هاي مقام معظم رهبري ، ج ۱، ص ۱۳۸)

 

        نقشهاي فرهنگي روحانيت

 

۱- تبيين مكتب

وقتي كه جامعه‌يي بر اساس يك ايدئولوژي و يك مكتب اداره مي‌شود، اولين و مهمترين چيزي كه احتياج است، اين است كه مفسران و مبيناني داشته باشيم كه آن مكتب را براي آن نظام، تبيين و تفسير كنند. (همان ص  ۱۳۹ )

 

  ۲- مرزباني فرهنگ ديني

امروز تهاجم فرهنگي عظيمي عليه اسلام هست كه ارتباط مستقيمي با انقلاب ندارد. اين تهاجم، وسيعتر از انقلاب و عليه اسلام است. چيز عجيب و فوق العاده‌يي است كه با تمام ابعاد فرهنگي و اجتماعي و سياسي، عليه اسلام ـ و حتي اسلامي كه در توده‌ي مردم الجزاير نفوذ دارد ـ وارد كارزار شده است.

... يك جبهه‌بندي عظيم فرهنگي كه با سياست و صنعت و پول و انواع و اقسام پشتوانه‌ها همراه است، مثل سيلي راه افتاده، تا با ما بجنگد. جنگ هم جنگ نظامي نيست. بسيج عمومي هم در آن‌جا هيچ تأثيري ندارد. آثارش هم به گونه‌يي است كه تا به خود بياييم، گرفتار شده‌ايم. مثل يك بمب شيميايي نامحسوس و بدون سروصدا عمل مي‌كند. فرض كنيد در محوطه‌يي يك بمب شيميايي بيفتد كه احدي نفهمد كه اين بمب در آن‌جا افتاد؛ ولي پس از هفت، هشت ساعت ببينند صورتها و دستهاي همه تاول زده است.

الان در مدرسه‌ها و داخل خيابانها و جبهه‌ها و حوزه‌هاي علميه و دانشگاههاي ما، ناگهان نشانه‌هاي اين تهاجم تبليغي و فرهنگي را خواهيد ديد. الان مقداري هم آن را مي‌بينيد و بعداً هم بيشتر خواهد شد. يك كتاب چاپ مي‌شود، يك فيلم توليد مي‌شود و به صورت ويدئو داخل كشور مي‌آيد ...

البته، شكي نيست كه مقابله با اين تهاجم، پول و بودجه و امكانات و پشتيبا‌‌‌‌نيهاي سياسي دولت را مي‌خواهد؛ اما دولت پوال بدهد و پشتيباني بكند كه چه بشود؟ طبيعي است كه فكري پخش بشود. آن فكر كجا توليد خواهد شد؟ آيا آن هم در دولت است، يا در حوزه؟ (همان ص  ۱۴۱ )

 

***

همه‌ي دشمنان ما، با استفاده از ثروت بي‌پايان، تجربه‌هاي فراوان و مغزهاي قوي، علاوه بر آنچه كه تا حالا نوشته‌اند، براي القاي شبهه در فكر اسلامي و ايمان اسلامي مردم، هزاران كتاب خواهند نوشت و هزاران مقاله تنظيم خواهند كرد. هزاران شبهه را رها خواهند كرد، تا در ذهن و مغز و دل مردم بنشيند و جاگير بشود. در مقابل اين تهاجم فرهنگي ، چه كسي بايد ايمان مردم را حفظ ، ذهنشان را مجهز و ايمانشان را مسلح كند؟ اين، وظيفه‌ي علماست. (همان ص  ۱۴۲ )

  
صفحه بعدی (2/4) صفحه بعدی