حوزه علمیه بناب - تاریخچه تاسیس
امروز 23 مرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
تاریخچه تاسیس
تاريخچه تاسيس حوزه علميه حضرت ولی عصر(عج) شهرستان بناب


حوزه علمیه حضرت ولی عصر(عج) بناب


 نماد توفيق

 از در كه وارد مي شوي، فكر مي كني از لا به لاي كوچه هاي تنگ و مارپيچ، به دشتي فراخ افتاده اي كه كراني بر آن متصور نيست . رواق و حجراتي را مي بيني كه گويا تا ابديت ادامه دارند ، چونان رشته كوه هايي كه سر بر افق مي سايند و در آن دور دست ها صف كشيده اند و حوضي كه به دريائي مواج ماننده تر است تا حوض مدارس معهود اذهان ما روحانيان. سكوتي پر از بهت و هيبت و وقار بر اين دشت بزرگ دانش حاكم است كه بلافاصله نفست را به طمانينه وا مي دارد و آن گاه در مي يابي كه اين نگاه فراجهاني، كه در انديشه بانيان اين نظام فكري، فيزيكي برجسته مجال ظهور و نشو ونما، پيدا كرده است، از كجا سرچشمه يافته و مويَد به موافقت ولي الله الاعظم ارواحنا لنفسه الفدا گرديده است!

افق حوزه، هفته نامه خبري حوزه هاي علميه پيش شماره ۱۶، ۲۸ دي ۱۳۸۱، ص ۸

تاريخچه تاسيس

در زمانهاي قديم در اين منطقه مدرسه اي بود كه مرحوم حجت الاسلام والمسلمين آقاي مير يوسف قرشي رياست آن را عهده دار بودند، كه حضرات آقایان مرحوم حاج شيخ يوسف بنابي و مرحوم حاج شيخ غلامعلي اعلايي و پسرش مرحوم حاج شيخ علي اعلايي در آن مدرسه تلمذ نموده بودند، ولي با گذر زمان اين حوزه از بين رفته بود . بعدها حضرت آقاي سيد جواد مقدسي با مساعدت علما ، مدرسه اي را در مسجد مهرآباد بناب بنيان نهادند كه اين مدرسه هم بعد از مدتي به تعطيلي كشيده شد .

 پس از بازگشت آيت الله حاج شيخ يوسف باقري بنابي از نجف ، ايشان مدتي از ايوان مسجد اسماعيل بيگ و ايوان مسجد جامع ميدان براي تدريس به جوانان طالب علوم اسلامي استفاده نمودند تا اينكه در حوالي سال ۱۳۳۳هـ ش با كمك مومنين مدرسه اي را در كنار مسجد جامع ميدان تاسيس كردند كه فقط تا اوايل انقلاب ساختمان آن قابل استفاده بود.

 بعد از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي در سال ۱۳۶۰هـ ش مدرسه اي در مركز شهر بناب در چهار طبقه به همت والاي امام جمعه پر تلاش اين شهر ، حجت الاسلام والمسلمين حاج شيخ مصطفي باقري بنابي ساخته شد. در عرض چند سال آن مدرسه كه گنجايش ۱۰۰ طلبه را داشت ؛ ديگر نتوانست جوابگوي سيل جوانان مشتاق گردد.

   حوزه علمیه بناب  

 در سال ۱۳۶۹هـ ش ايوان مصلاي اعظم اين شهر ـ كه وقف مسجد و مصلي نبود ـ در قالب ۳۰ حجره آماده اسكان ۱۰۰ طلبه ديگر گرديد. ولي بعد از مدتي آنجا نيز نتوانست جوابگوي داوطلبان تحصيل علوم حوزوي گردد. بالاخره با عنايات حقتعالي و توجهات خاصه امام عصر(عجل الله تعالى فرجه الشريف) در زمان رياست جمهوري آيت الله هاشمي رفسنجاني ، دولت جمهوري اسلامي ۱۰ هكتار زمين در حومه شهر ، براي ساخت مدرسه جديد در اختيار حوزه علميه بناب قرارداد. بلافاصله كار ساخت مدرسه جديد آغاز گرديد. مرحله اول اين مجتمع عظيم اسلامي در ارديبهشت ماه ۱۳۸۰ به بهره برداري رسيد. اميد است با تامين امكانات لازم، مراحل بعدي آن هم در سال هاي آينده به مرحله بهره برداري برسد.

حوزه علمیه بناب

  

امكانات و ويژگي هاي مدرسه جديد التاسيس

 ۱- مجموع زمين مدرسه : 10 هكتار ؛

 ۲ـ 18000 متر مربع بنا در سه طبقه ؛

 ۳ ـ 240حجره براي اسكان طلاب ، مجهز به پستو در هر حجره و يك سرويس بهداشتي و حمام براي هر دو حجره؛

 ۴- 36 مدرس در مساحت 2100 متر مربع ؛

 ۵ـ مسجدي به مساحت ۱۰00 متر مربع ؛

 ۶- كتابخانه اي به مساحت 850 متر مربع ؛

 ۷- مجتمع اداري با 300 متر بنا ؛

 ۸- ۳۰ واحد مسكوني براي اساتيد و كاركنان به مساحت 2200 متر مربع ؛

 ۹ـ فضاي سبز به مساحت 4000 متر مربع ؛

 ۱۰ـ باغ ميوه و زمين كشاورزي به مساحت ۳ هكتار ؛

 ۱۱- آشپزخانه مدرسه به مساحت 300 متر مربع ؛

 ۱۲- تاسيسات حرارت مركزي ؛

 ۱۳ـ سردخانه زير صفر ؛

 ۱۴ـ نانوايي ؛

 ۱۵ـ فروشگاه ؛

 ۱۶ـ واحد بيمه ؛

 ۱۷ـ واحد مخابرات متصل به تمامي حجرات .

 

© کپی رایت توسط حوزه علمیه بناب کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مقالات فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است.

نوشته شده در تاریخ: 8 آذر ماه ، 1388 (2959 مشاهده)

[ بازگشت ]