حوزه علمیه بناب - حجت الاسلام والمسلمين حاج شيخ مصطفي باقري
امروز 23 مرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
حجت الاسلام والمسلمين حاج شيخ مصطفي باقري
صفحه: 1/4

شرح فعالیت های حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ مصطفی باقری بنابیحجت الاسلام والمسلمین آقاي حاج شيخ مصطفي باقري بنابي ، در سال ۱۳۲۴ هـ‌‌ ‌ش در شهر بناب چشم به جهان گشود. در سال ۱۳۴۶هـ ش براي ادامه تحصيلات به نجف اشرف مشرف گرديد ،ولي پس از حاكميت حزب بعث مجبور به بازگشت به ايران شد . در دوران مبارزات مردم ايران به رهبري حضرت امام خميني تلاش گسترده‌اي را آغاز كرد. وي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي حوزه علميه شهرستان بناب تاسيس و با توسعه آن يكي از بزرگترين حوزه هاي شهرستاني را بنيان نهاد. ايشان همچنين از سال ۱۳۶۴هـ ش امامت جمعه اين شهرستان را عهده‌دارمي‌باشند.

آقاي حاج شيخ مصطفي باقري بنابي در سال ۱۳۴۴ هـ ش به خدمت سربازي اعزام شد و پس از اتمام دوران خدمت در سال ۱۳۴۶هـ ش براي ادامه تحصيلات حوزوي به نجف اشرف مشرف شد و در همان جا لباس مقدس روحانيت بر تن كرد. وي در دوران اقامت در نجف ، از محضر حضرات آيات : آقاي مرتضوي ، آقاي شيخ مصطفي اشرفي ، آقاي شيخ محمد علي توحيدي و شهيد آقاي شيخ علي غروي دروس حوزوي را فرا گرفت و در اين مدت همچون پدر بزرگوارش آيت الله بنابي، از الطاف و عنايات علماي بزرگي نظير حضرات آيات آقاي حكيم، آقاي خويي و آقاي سيد محمود شاهرودي بهره مند گرديد.

 وي همچنين بارها به محضر امام خميني (ره) مشرف شده و در جلسات و سخنراني هاي ايشان شركت مي نمود و علاوه بر تحويل وجوهات ارسالي از ايران ، اخبار فعاليت هاي حوزوي در آذربايجان را به اطلاع ايشان مي رساند و در مواردي ـ بر اساس اسنادي كه از رژيم پهلوي باقي مانده است ـ پيامها و نامه هاي حضرت امام را به برخي از علماي آذربايجان از جمله آيت الله شهيد آقاي قاضي طباطبائي و حجت الاسلام و المسلمين آقاي شيخ عبد الحميد باقري بنابي مي رساند.

 با حاكميت حزب بعث و روي كارآمدن صدام ـ كه حضور علما و ايرانيان در عراق با مشكلات فراواني همراه گرديد ـ آقاي حاج شيخ مصطفي نيز مجبور به بازگشت به ايران شد و با توجه به كهولت سن والد بزرگوارش، براي رسيدگي به امور ايشان و كمك در حل مشكلات مردم منطقه و انجام فعاليت هاي حوزوي، در شهر بناب ماندگارشدند.

 حجت الاسلام و المسلمين آقاي حاج شيخ مصطفي باقري بنابي در دوران مبارزات مردم ايران به رهبري حضرت امام خميني (رض) عليه رژيم ستمشاهي ، تحت ارشادات والد بزرگوارشان آيت الله بنابي (ره) و همگام با علماي منطقه ، مسئوليت « كميته انقلاب اسلامي بناب » را به عهده گرفت و تلاش گسترده‌اي را جهت تحقق منويات رهبر كبير انقلاب اسلامي آغاز كرد. وي با درايت خود ، از غارت تجهيزات نظامي پادگانهاي منطقه جلوگيري كرد و تمام سعي خود را براي حفاظت از جان مردم به كار بست.

 ايشان بعد از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي به تاسيس حوزه علميه شهرستان بناب اقدام كرد و با توسعه آن يكي از بزرگترين حوزه هاي شهرستاني را بنيان نهاد. وي همچنين از سال ۱۳۶۴هـ ش امامت جمعه اين شهرستان را عهده دار مي باشد.

 در ادامه با برخي از فعاليت هاي ايشان كه طي مصاحبه‌هاي متعددي بيان كرده اند، آشنا مي شويم.
صفحه بعدی (2/4) صفحه بعدی