حوزه علمیه بناب - مقدمه
امروز 29 مرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
مقدمه

  عالم ربانی حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ عبدالمجید باقری بنابی

 

آنان كه سري به حوزه علميه بناب زده اند ، از نزديك با قيافه رباني ، عالمي دل سوخته و بارسفربسته و دل به ملكوت سپرده ، آشنا هستند .حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالمجید باقری بنابی وي از مصاديق كساني است كه چون در محضر و محفل آن ها باشي ، بيشتر به ياد خدا هستي . به هنگام شنيدن نام خدا و اولياي الهي و تذكر قيامت    وحساب و كتاب و . .  نگاه و سخن و اضطرابشان جلوه بارزي از ذكر و ياد خداست .

خود مي گويد كه چون بسيار بر زمين خورده ، زياد حسرت نبود مربي را كشيده و همواره به تماشاي استعدادهاي پژمرده اش نشسته است . او كسي است كه خزان عمر طالبان علم را در بي برنامگي مشاهده كرده ، و از اين روي اقدام به تربيت طلاب جوان و نوجوان كرده ؛ تا عَلمي برافرازد و شمعي در اين ظلمتكده بيفروزد و همه سرمايه خود را پلكان بام علم و معرفت كساني قرار دهد كه بدون هدايت او و امثال او ، صعود و ترقيشان ميسور نخواهد بود .

 « طلبه » نامي است كه با آن سر مست مي شود و زندگي مي كند و به خاطر آن از عمر و سرمايه جان مايه مي گذارد ، تن و روان خود را براي رشد و تعالي او فرسوده مي كند . تنها سبز شدن استعدادها ، رشد و نمو كردن ها ،  برگ و شكوفه دادن ها و بالاخره به بار نشستن هاي طلبه ، اين باغبان پير را شادمان و خرامان مي كند . او با نام و ياد طلبه و طلبگي زنده است و تنها خدمت كردن به طلبه ، به ژرفاي دل او روح اميدواري مي دمد .

در عين حال هميشه و هميشه در لابلاي كلمات و جملاتي كه بر زبان مي راند ، نگراني خود را از اين كه اخلاص را در جايگاه خود ننشانده باشد آشكار مي سازد . نهيب « خلّص العمل ؛ فان الناقد بصير » هميشه آوازه گوش اوست .  

 شيخ عبدالمجيد بنابي را هر كس ديده ، به اين صفات و ويژگي ها ستوده است . و بسيار اتفاق افتاده كه بزرگان علم و عمل و نام آوران عرصه تهذيب و تزكيه با شناختن و اطلاع يافتن از كارهاي او ، بهت زده شده و با الفاظي كه اوحدي از علماي رباني ستوده مي شوند ، زبان به تعريف و تمجيدش گشوده اند . بنابه فرموده يكي از اساتيد حوزه علميه قم ، در كشور مثل ايشان به عدد انگشت هاي دست وجود ندارد .

 تجربه بيش از 30 سال كار علمي و عملي در اداره امور حوزه و طلاب ، آن هم با تمام فرازها و نشيب هايي كه داشته ، توانايي هايي به او داده است كه مديران بسيار موفق كشوري را در مواجهه با او به شگفتي و تحسين واداشته است . و صد البته بايد اذعان داشت كه آن عالم رباني يكي از حلقه هاي زنجيره اداره حوزه هاي ولي عصر ارواحنا فداه در اين مدت بوده كه فداكاري ها و ايثارگري هاي طاقت فرساي برادر بزرگشان حضرت حجت الاسلام و المسلمين آقاي حاج شيخ عبدالحميد بنابي و برادر كوچكترشان امام جمعة محترم شهر بناب ، حضرت حجت الاسلام و المسلمين حاج شيخ مصطفي بنابي اين مجموعه ها را به بار نشانده و به نتيجه رسانده است . آن دو بزرگ نيز خصوصا حاج شيخ عبدالحميد از آن دست عالمان زمان شناس و متعهدي هستند كه بدون مبالغه ، در سطح كشور افرادي در آن اندازه ها ، كم داريم ، جزاهم الله عن الاسلام و المسلمين خيرالجزاء و حشرهم الله في الدنيا و الاخرة مع الشهداء و الصالحين.

 آن چه در اين مجموعه مي آيد تلاشي است در راستاي شناساندن افكار و نحوه مديريت اين عالم مجاهد تا بلكه الگويي براي مديران جوان حوزه ها باشد و هم خود طلاب محترم از آن توشه اي اخذ كرده باشند آن چه در اين مجموعه مشاهده مي شود ، تلاش ، پشتكار ، همت و احساس رسالت كساني است كه در غربت و گمنامي محض ، ضرورت ساخته شدن عالماني خدا ترس و مرزبان حريم دين را با تمام وجود احساس كرده و براي تربيت و به بار نشاندن آنان آستين بالا زده اند و همه زندگي خود را تحت الشعاع آن قرار داده اند و در اين راه شب و روز نمي شناسند .

© کپی رایت توسط حوزه علمیه بناب کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مقالات فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است.

نوشته شده در تاریخ: 14 آذر ماه ، 1388 (2067 مشاهده)

[ بازگشت ]