حوزه علمیه بناب - مرخصي طلاب
امروز 29 مرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
مرخصي طلاب
مرخصي طلاب


تا زماني كه طلبه ، ظرفيت روحي دارد و مي تواند در مدرسه بماند ، به او اجازهٔ مرخصي نمي‌دهيم . البته گاهي با اين نوع   برخورد ، طلبه در خودش يك نوع محدويت و خفقان احساس مي‌كند‌؛ براين اساس نسبت به طلبه هاي سال اول يك ارفاقي قائل هستيم ، خصوصا در نيم سال اول  در هفته يا دو هفته يك بار، به آنان مرخصي مي دهيم . همچنين به كساني كه پايان تحصيلاتشان است متاسفانه زياد مرخصي مي دهيم .

در مورد ضابطهٔ مرخصي هم افراد فرق  مي كند. برخي در سه هفتهٔ اول ،  دل تنگ شده و ظرفيتشان  پر مي شود و برخي هم سه ماه در حوزه مي مانند وناراحت نمي شوند . در دادن مرخصي طاقت طلبه ها را ملاك قرار مي دهيم . به كساني كه اهل تحمّل هستند و از ما حرف شنوي دارند ، قهرا كمتر اجازهٔ مرخصي مي دهيم ؛ ولي برخي در طول ماه يك  يا دو بار به مرخصي مي روند . اين هم از روي تبعيض نيست ؛ بلكه به افراد بستگي دارد . مي بينم اگر اجازه ندهم ، متضرر خواهد شد و در نتيجه حوزه لطمه خواهد ديد.

خود مرخصي هم تبعاتي دارد . وقتي طلبه به مرخصي مي رود ، در بيرون از مدرسه مسائلي مي‌بيند ، حرف هايي مي شنود و ... قهراً هنگامي كه به مدرسه برمي گردد ، با افكاري آشفته به مدرسه مي آيد  و تا ما مسموميت او را درمان كنيم ، مدت ها طول مي‌كشد .

در پايان گفتني است كه ديدار پدر و مادر آن قدرها هم لازم نيست . در اصل طلبگي اجازهٔ والدين شرط نيست تا چه رسد به بحث زيارت . طلبه بايد دعاگوي والدين خود باشد ؛ اما لازم نيست در فاصله‌هاي كمتري به ديدار آن ها برود ؛ چرا كه با اين رفتن‌ها ، از درسش عقب مي ماند . جايي كه رفتن ، مقدمه برخي افت ها و كاهش‌ها است ، نبايد به مرخصي برود .

© کپی رایت توسط حوزه علمیه بناب کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مقالات فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است.

نوشته شده در تاریخ: 13 اسفند ماه ، 1388 (2038 مشاهده)

[ بازگشت ]