حوزه علمیه بناب - روش جذب و ارزيابي اساتيد
امروز 29 مرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
روش جذب و ارزيابي اساتيد
روش جذب و ارزیابی اساتيد


براي  پايه هاي اول و دوم ،از طلاب مدرسه كه در پايه هاي بالاتر مشغول هستند ، بهره مي بريم‌. كساني را كه براي تدريس داوطلب هستند ، از چند لحاظ ارزيابي مي كنيم ؛ اين عده هم بايد از نظر درسي و بيان موفق باشند و هم از نظر اخلاقي تاحدودي به عنوان اسوه مطرح باشند . اما براي پايه‌هاي بالاتر از فارغ التحصيلان و شاگردان ارشد مدرسه بهره مي گيريم ؛ چه كساني كه در تبريز در خدمتشان بوديم و چه آن عزيزاني كه در تهران يا بناب مشغول به تحصيل بوده‌اند . كساني را كه به نظر مي رسد اينجا موفق باشند ، به صورت مستقيم يا غير مستقيم دعوت مي كنيم  . مع الاسف آن توقع و انتظاري كه داريم ، كمتر  بر آورده مي شود ، البته شايد آنان هم محذوراتي دارند و يا مي خواهند تحصيلاتشان را ادامه دهند و احيانا برخي هم نگران هستند كه اگر اينجا بيايند ، از نظر معاش تامين نشوند و شايد تصور  مي كنند كه من عبد المجيد سابق هستم و نمي دانند كه روزگار مرا در اين مورد ، كمي تاديب كرده است . ديگر من آنها را با خودم مقايسه نمي كنم ؛ اين هم نوعي پيام براي آن عده است!

ارزيابي اساتيد

اساتيد را با سه شيوه ارزيابي مي كنم :

نخست از طلبه هايي كه بيشتر اهل مطالعه و درس هستند ، سئوال مي كنم . گاهي در جمع كلاس ، قبل از حضور استاد يا بعد از رفتن او ، يا روزي كه استاد نتوانسته در درس حاضر بشود ، وضع استاد را از آنان جويا مي شوم و براي مثال مي پرسم : نحوهٔ پاسخ دادن استاد به اشكالات شما چگونه است ؟ حتي به طور خصوصي از برخي شاگردان ، نحوهٔ شوخي ها و مزاح هاي او را مي‌پرسم و يا از درس پرسيدن او كسب اطلاع مي كنم .

دوم اينكه گاهي هنگام تدريس استاد ، به كلاس  سر مي زنم . با مزاح و لطافت خاصي مي‌گويم‌:«  اجازه دهيد امروز يك نفر به جمع شاگردانتان اضافه شود !  » نحوهٔ تدريس استاد را از نزديك مشاهده مي كنم . گاهي هم پشت در ايستاده و استراق سمع مي كنم !

در نهايت هنگام امتحانات و طرح پرسش‌هاي امتحاني از سوي اساتيد ، به آن سئوال‌ها نگاه كرده و به ارزش و سازنده بودن آن ها دقت مي كنم . با اين سه را ه اساتيد را مورد ارزيابي قرار مي دهم.

© کپی رایت توسط حوزه علمیه بناب کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مقالات فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است.

نوشته شده در تاریخ: 13 اسفند ماه ، 1388 (2571 مشاهده)

[ بازگشت ]