حوزه علمیه بناب - شكوفايي روحيه معنوي
امروز 29 مرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
شكوفايي روحيه معنوي
شكوفايي روحيه معنوي


طلبه وقتي به حوزه مي آيد ، با صداقت و احساس پاك و ذهنيتي مقدس نسبت به حوزه و روحانيت به جرگهْٔ طلبگي در مي آيد . به نظر من همان طور كه بيمار قلبي ، مدتي در سي سي يو  زير نظر پزشك متخصص نگه‌داري مي شود ، اين طلبه هم بايد حداقل يك سال تحت مراقبت دقيق باشد. منظور نظارت دقيق نيست ؛ چرا كه در نظارت دقيق شخص احساس محدوديت مي كند و تبعات منفي وجود دارد .مراقبت بايد كاملا نامرئي و ظريف اعمال شود . اگر طلبه يك سال تحت اين نوع مراقبت باشد ، نه تنها آن ذهنيت مقدس نسبت به حوزه  از بين نخواهد رفت ؛ بلكه ذهنيت به واقعيت تبديل خواهد شد .

امكان دارد خود طلبه كمي تند روي كند و بخواهد بار معنوي زيادي بردارد ؛ اما سرپرست و مدير بايد مواظبت كند و جوان بودن او را درك نمايد . جوان هم به تفريح و تفرج نياز دارد و هم به مسائل معنوي ، اما هر چيز بايد در حد خودش باشد. اگر يك سال در قرنطينه باشد و بد آموزي نبيند ، حتما ظرفيتش بيشتر خواهد شد .

اين مطلب نه تنها در بعد تهذيب نفس لازم است ؛ بلكه در بعد آموزش علمي نيز چنين است . اگر طلبه در سال اول ، خودش را از لحاظ علمي ساخت ، شكست و افتش كم خواهد بود . البته افراط و تفريط درست نيست ؛ متاسفانه گاهي روي اين مساله سستي مي شود و عوارض منفي بوجود مي‌آيد!!

© کپی رایت توسط حوزه علمیه بناب کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مقالات فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است.

نوشته شده در تاریخ: 14 اسفند ماه ، 1388 (1886 مشاهده)

[ بازگشت ]