حوزه علمیه بناب - دوستي هاي افراطي
امروز 29 مرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
دوستي هاي افراطي
دوستي هاي افراطي


متأسفانه اين مسئله در بين جوانان ديده مي شود و يك نوع بيماري است؛ يعني ، اگر حسن ظن داشته باشيم ، نوعي بيماري است ( اگرچه خالي از مسائل شهواني و نفساني باشد).

وقتي انسان در يك مجموعه زندگي مي كند، خصوصاً جايي كه دور از پدر و مادر است ، اين گونه مسائل بروز مي كند. دو امر باعث مي شود چنين مسائلي پيش بيايد : اول اينكه چون از عزيزان و وابستگان جدا شده ، قهراً جاي خالي آنان در دلش بيشتر جلوه مي كند و دوم اينكه چون با دوستانش در يك فضا و محيط زندگي مي كند، شب و روز را با آنها سپري مي كند، قهراً با برخي انس مي گيرد، ولي گاهي هم از حد اعتدال خارج مي شود.

جواني كه مي داند اين حساسيت در او وجود دارد، نبايد طوري طرح رفاقت با كسي بريزد كه بعداً برايش دردسر ايجاد شود. فقط با يك نفر رفاقت نكند ؛ بلكه با چند نفر طرح دوستي داشته باشد تا طوري نشود كه شش دانگ دلش در قبضه يكي باشد. يك دانگ اگر به زيد علاقه دارد، يك دانگ هم به عمرو علاقه داشته باشد و يك دانگ هم به ديگري . در نتيجه وقتي اين محبت پخش شود ـ مثل موردي كه تمام محبتش را به يكي داده ـ حاد و غير علاج نمي گردد. از اين بهتر ، آن است كه از اول نسبت به كساني كه به آنها حساس است ( مثلا به قيافه اش حساس است ) با آنها خيلي صميمي نشود و رفاقت برقرار نكند. انسان مي تواند از اول محبت برقرار نكند، چون محبت در چشم است. اگر دوست و هم اتاقي‌اش افرادي باشند كه نسبت به آنها حساسيت دارد ، با ايشان رفيق صميمي نشود والاّ اگر مبتلا شد، درمانش خيلي مشكل است، لذا عمده درمان پيشگيري است.

براي درمان يك راه اين است كه كمتر همديگر را ببيند ؛ يعني ، در جايي باشد كه چشمش كمتر به او بيفتد ، زيرا كه عرض كردم عمده محبت از راه چشم است. اما اگر اين هم مثمر نباشد ؛ چون « الانسان حريص علي ما منع » چاره نيست ، هم حجره شوند . البته جايي كه از خودشان مطمئن باشند كه نعوذ بالله اين مساله منجر به معصيت خداوند نمي شود. به هر حال موارد فرق مي كند و بايستي با مشاوره حل گردد.

در طول اين مدت من خيلي با اين گونه موارد برخورد داشته ام، خودشان هم از وضع پيش آمده شاكي بودند !! مي آيند گاهي به صورت شفاهي و گاهي به صورت كتبي ، مي گويند كه اين امر معنويات ما را تحت تأثير قرار داده و برايمان دل مشغولي بدي ايجاد كرده‌اشت!! خودشان از خودشان شكايت مي كنند.

© کپی رایت توسط حوزه علمیه بناب کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مقالات فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است.

نوشته شده در تاریخ: 14 اسفند ماه ، 1388 (2051 مشاهده)

[ بازگشت ]