حوزه علمیه بناب - مشكلات روحي طلبه
امروز 29 مرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
مشكلات روحي طلبه
مشكلات روحي طلبه


يكي از آفت هاي مهم روحي و رواني طلاب و مشكلات عمدهٔ آنها ، جهت گيري هاي افراطي و تفريطي است؛ مثلاً گاهي ديده مي شود طلبه اي كه هنوز راه را نشناخته ، به جاي راه رفتن مي خواهد پرواز كند. اول مي خواهد در عبادت ، زهد و عرفان از در نقطه اوج باشد. براي خود نماز شب را واجب مي داند، نمازهاي نافله را تماماً مي خواند و …. اگر در راستاي تربيت طلبه يك دفعه طوري جهت بدهيم كه هم غذا خوردنش تقليل يابد و در هر ماه ، سه روز روزه بگيرد و هم نماز شب و نوافل را برخودش واجب كند ! و يا بر اثر توصيه هاي ما  شانزده ساعت كار مفيد را برخودش تحميل كند و به اين قبيل دستور العمل ها ملتزم گردد، خلاف مصلحت وي عمل كرده ايم.

همچنين اگربه او بگوييم شما بايد آن قدر بخوري تا سير شوي، براي درس و بحث هم  شش ساعت كافي است. نماز شب هم لازم نيست، واجبات را خواندي كافي است و… بازهم خلاف مصلحت وي عمل كره ايم .

البته در رابطه با مستحبات بايد گفت : عمل به آنها در جاي خود لازم است؛ چرا كه اشتهاي انسان را به واجبات بيشتر مي كند و از طرف ديگر كمبود واجبات را برطرف مي سازد. اما نگه‌داشتن ايشان درمسير اعتدال كار سختي است.

از نظر سياسي نيز بايد جهت دهي و جهت گيري معتدل باشد. گاهي ديده مي شود طلبه هر كسي را كه نمي پسندد ، لعن و نفرين مي كند !! اين صحيح نيست ، بايد با مسائل منطقي برخورد كرد. سب و لعن جاي خود را دارد ، اما نبايد طلبه را اين گونه تربيت كرد. همچنين نبايد روشي در پيش گرفت كه طلبه در مسائل سياسي تفريط كند ؛ مثلا در مراسم سياسي نظير راهپيمايي ها شركت نكند وبه خيال خودش در شعار دادن احتياط كند.

مشكل دوم از اينجا ناشي مي شود كه طلبه ، چشمش به مال دنيا و مقام و مدرك خيره مي شود. وقتي هم سن و سال‌هاي خود را مي بيند، آنها را در رفاه آسايش مشاهده مي كند، از آنجا كه نمي تواند مسئله را هضم كند ، دچار مشكل روحي مي شود.

 مشكل سوم ازدواج زود هنگام و صاحب اولاد شدن‌ِ بدموقع است كه تمركز طلبه را نسبت به مسائل درسي از بين مي برد.

مشكل چهارم مشكلات خانوادگي است ، البته نه مشكل با همسر. حتي كساني كه ازدواج نكرده اند ، شايد مشكلات خانوادگي مربوط به پدر، مادر، خواهر و برادر داشته باشند؛ چرا كه ممكن است سطح فكري خانواده با سطح فكري طلبه برابر نباشد! چه بسا پدر به لباس روحانيت، به چشم يك حرفه و شغل نگاه كند، يا خواهر و مادر، درك درستي از طلبگي نداشته باشند . در اين صورت اگر از سوي خانواده ، درك نشود و آن گونه كه بايد مورد توجه قرار نگيرد و حتي چه بسا طرد شود ؛ ممكن است متحمّل صدمات روحي گردد ؛ چرا كه كمتر افرادي هستند كه از ظرفيت مناسبي برخوردارند.اما بايد توجه داشت كه شرايط انبيا هم اين طور بود، جامعه آنان را درك نمي كرد؛ ولي اين باعث نمي شد كه از وظيفه خود غافل شوند.

همه اين مشكلات با مراجعه به اساتيد اخلاق دلسوز و كاردان و مشاوره با آنها تا حد زيادي حل مي شود.

© کپی رایت توسط حوزه علمیه بناب کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مقالات فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است.

نوشته شده در تاریخ: 14 اسفند ماه ، 1388 (1876 مشاهده)

[ بازگشت ]