حوزه علمیه بناب - توسعه رزق و روزي
امروز 29 مرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
توسعه رزق و روزي
توسعه رزق و روزي


 آيا دنبال توسعه رزق و روزي دنيوي بودن براي يك طلبه امري شايسته است؟

در حدي كه خود و خانواده اش تأمين شود و با كرامت انساني و شأن طلبگي هم منافاتي نداشته باشد، اشكالي در آن نيست، امِا اگر امر دائر است بين ذلت نفس و توسعه دنيوي، قطعاً خداوند متعال چنين اجازه اي نداده است.

 پس اين سخن كه در وسعت دادن به رزق و روزي خانواده تان كوشش كنيد و بر آنان سخت گيري ننماييد يعني چه؟

بله، اين در جايي است كه كسي امكانات دارد، ولي خانواده اش را در تنگنا و فشار قرار مي دهد. ثروت و مكنت به قدر كافي و لازم دارد، اما در دخل و خرجش تنگ نظري مي كند. در اين موارد دستور رسيده كه به بچه هاتان رسيدگي كنيد و غذاي آنها را رنگين تر كنيد، بگذاريد آنها هم خوشحال شوند ، اگرخداوند به شما يك وسعت داد، شما هم در مخارجتان توسعه بدهيد.

از توسعه سخن گفتيم، مطلبي به ذهنم رسيد كه بي ربط به اينجا نيست و آن اينكه توسعه كمي و كيفي در امور جمعي مثلاً كسي مي خواهد مدرسه اي بسازد، مسجدي بنا كند، كتابخانه اي تأسيس كند و امثال ذلك ، در اين موارد دنبال توسعه كمي و كيفي بودن عين جهاد است ؛ چرا كه براي پيشبرد اهداف الهي است. حال كه مدرسه اي ساخته مي شود ، چه بهتر است باشكوه و عظمت و امكانات خوب بوده باشد و اين تفكر كه اينها اسراف است، تفكر درستي نيست. لذا مثلا نيازمند اين است كه مثلاً كارخانه اي هم براي پشتوانه مالي آنجا تأسيس شود ، هيچ عيبي ندارد .

© کپی رایت توسط حوزه علمیه بناب کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مقالات فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است.

نوشته شده در تاریخ: 20 اسفند ماه ، 1388 (2064 مشاهده)

[ بازگشت ]