حوزه علمیه بناب - مقابله با مشكلات ناشی از كمبودها
امروز 29 مرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
مقابله با مشكلات ناشی از كمبودها
صفحه: 1/2

مشكلات كمبودهاي معيشتي


كمبودهاي معيشتي طلاب چه مشكلاتي را مي تواند براي آنان و خانواده هايشان به دنبال داشته باشد؟

مشكلاتي كه به نظر مي رسد به قرار زير است:

1. اختلاف خانوادگي : همسر طلبه اي كه در فشار مادي و محروميت به سر مي برد با نگاه كردن به دوستان و آشنايان خود، مي بيند كه زندگي اش يك دوم زندگي آنها نيست؛ قهراً اين مقايسه موجب اختلافات خواهد بود.

2. عدم تمايل فرزندان روحاني به طلبه شدن : وقتي نوجواني كه پدرش روحاني است و تنگ دستي و بي پولي پدر را مشاهده كرده است ، به خودش اجازه نمي دهد كه فلان رشته دانشگاه را ول كند و به حوزه بيايد. اگرچه حوزه ادامه راه انبياست ولي دلش بدان راضي نمي شود.

3. ايجاد بدبيني در خود طلبه : با هجوم آوردن مشكلات به طرف طلبه، اگر خودش را آماده نكرده باشد. اين طلبه به زمين و زمان بد بين خواهد شد. خداوند متعال مي فرمايد : « وَ خُلِقَ الْإِنْسانُ ضَعِيفاً »1  به جاي اينكه توكلش را بيشتر كند، مناجات و ارتباطش را با خدا بيشتر كند و از زندگي و اخلاص عالمان گذشته درس بگيرد ــ كه با آن همه مشكلات و موانع به پيروزي هاي بزرگي دست يافتند ـــ به جاي اينها به زمين و زمان بدبين مي شود. به علمايي كه وضع مادي شان خوب است يا نعوذ بالله حتي به مراجع بدبين مي شود و مي گويد چرا فلان آقا شهريه اش را دير مي دهد يا نمي دهد.

4. انجام دادن كارهاي ذليلانه : با افتادن به مشكلات گاهي ديده مي شود طلبه در اثر كمبود معرفت و توكل ، عزت نفس خود را از دست مي دهد. آن نفس گران بها را كه امام عليه السلام فرمود: « لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّه فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا   »2، خيلي ارزان مي فروشد.

5. كنار گذاشتن عمامه : من بالعيان كساني را ديده ام كه به خاطر مشكلات مادي براي هميشه از اين لباس مقدس خداحافظي كردند ، اگر چه خود را طلبه مي داند و شهريه هم مي گيرد اما ديگر لباس را زمين گذاشته ؛ لذا لازم است طلاب محترم قبل از عمامه گذاري كاملا توجيه شوند كه اين شغل ، شغل انبيا است چنين مشكلاتي را در پي دارد . اگر بنا بود با افتادن به مشكلات عمامه كنار گذاشته شود ، آن وقت پيامبران هم مي بايست با افتادن در مشكل ها از پيامبريشان دست برمي داشتند و علماي سلف هم كار تبليغ و ارشاد مردم را تعطيل مي كردند !
صفحه بعدی (2/2) صفحه بعدی