حوزه علمیه بناب - ملاك هاي انتخاب همسر
امروز 29 مرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
ملاك هاي انتخاب همسر
ملاك هاي انتخاب همسر


برخي طلاب ملاك هايي همچون سيادت، خانواده روحاني بودن و … را معيار انتخاب همسر قرار مي دهند، آيا اين معيارها درست اند؟

به عقيده بنده اين معيارها كليت ندارند؛ اگر شرايط لازم در همسر در كسي جمع باشد و به همراه آن شرايط سيادت هم در كنار آنها باشد چه بهتر! در واقع اين شخص داماد غيرمستقيم حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها و محرم با او مي شود.

مرحوم پدرم هنگامي كه قصد داشت از نجف اشرف به ايران برگردد در آن زيارت آخري كه به حرم حضرت امام موسي بن جعفر عليه افضل الصلاه و السلام مشر‌ف شده بود، از حضرت سه حاجت خواسته بود: يكي از آن سه حاجت اين بود به حضرت عرض كرده بود: يك همسر مناسب كه از نسل شريفتان باشد به من روزي كنيد. نگفته بود كه يك همسر سيد بلكه عرض كرده بود كسي كه از نسلتان هست. امام عليه السلام هم حاجت پدرم را روا كرده بود و مرحوم مادرمان از سادات موسوي بود. نسبش به حمزة بن موسي بن جعفر عليه السلام مي رسيد. مرحوم پدرم خيلي اين مساله را مهم مي دانست و از جمله چيزهايي كه باعث موفقيتش شده بود، مي شمرد هم به اين مساله حرمت قائل بود و هم به همسرش فوق العاده احترام مي گذاشت.

امِا به هر حال اين معيار به تنهايي كليت ندارد؛ چه بسا طرف سيده است امِا اخلاقش ناسازگار است. بلانسبت ساحت مقدس سادات.

حال كسي ببيند شرايط در اين مورد جمع است و الحمدلله سيده هم هست، به شرطي با او ازدواج كند كه بتواند حرمت سادات را حفظ كند. اگر خلق و خوي اش طوري است كه نمي تواند مثلاً عصبانيت خود را كنترل كند از ازدواج با سيده بترسد.

در مورد خانواده روحاني بودن هم همين طور است كه اين معيار كليت ندارد. بسا با خانواده روحاني وصلت كرده و خيلي اوقات تلخي برايش پيش آمده است. بله اگر ساير شرايط لازم وجود داشت، چه بهتر كه طرف از خانواده روحاني باشد و با روح قناعت و روح مذهبي و ديانت تربيت شده باشد. امِا متاسفانه مساله گاهي بالعكس مي شود.

© کپی رایت توسط حوزه علمیه بناب کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مقالات فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است.

نوشته شده در تاریخ: 22 اسفند ماه ، 1388 (2942 مشاهده)

[ بازگشت ]