حوزه علمیه بناب - سید محمد رضا گلپايگاني
امروز 23 مرداد ماه ، 1397
 

زنان دانشمند

جستجو

مردان دانشمند
جستجوپیوندها
 
سید محمد رضا گلپايگاني
صفحه: 1/4

                                                                        آيت الله العظمي سید محمد رضا گلپايگاني


ولاد‌ت

در هشتمين روز ماه ذيقعده 1316 ق در بخش «گوگد» گلپايگان، كودكي پا به عرصه وجود نهاد كه به مناسبت تقارن ولادتش با سالروز ولادت امام هشتم حضرت علي بن موسي الرضا ـ عليه السلام ـ نامش را «محمد رضا» و كنيه‎اش را ابو الحسن و لقبش را هبة الله نهادند. پدرش آقا سيد محمد باقر امام، عالمي معروف به زهد و تقوا، و پاي بند به آداب و مستحبات ديني و كوشا در امر به معروف و نهي از منكر بود كه هم اينك مرقدش مورد احترام و زيارت مردم است. محمد رضا در سه سالگي مادر و در نه سالگي پدرش را از دست داد و دوران كودكي را با مشكلات و سختيهاي فراوان و از دست دادن پدر سپري كرد و تحصيلات ابتدايي را در مكتب خانه گذراند.

تحصيلات

نوجواني بيش نبود كه شوق تحصيل علوم اسلامي او را مشتاق آيت الله محمد تقي گوگدي (م1353 ق) گردانيد و نزد ايشان ادبيات عرب را فراگرفت. سپس نزد آيت الله سيد محمد حسن خوانساري (م 1337 ق) ـ برادر مهتر آيت الله العظمي سيد احمد خوانساري ـ زانوي ادب به زمين زد و ادبيات و بخشي از سطوح را نزد وي آموخت. نوزده ساله بود كه به سوي اراك شتافت و در مدرسه آقا سيد ضياء الدين به تكميل سطوح عاليه پرداخت و در 1337 ق. شايستگي حضور در درس خارج فقه و اصول حضرت آيت الله العظمي حاج شيخ عبدالكريم حائري يزدي (م 1355 ق) را پيدا كرد و تا سال 1340 ق در آن شهر از آن مرجع بزرگ بهره برد. در بيست و چهار سالگي در پي مهاجرت استادش آيت الله حائري به قم و تأسيس حوزه علميه در اين شهر مقدس، به قم آمده و در مدرسه فيضيه سكونت گزيد و درسها را با آيت الله سيد احمد خوانساري به مباحثه نشست. استاد با مشاهده استعداد و فهم شاگرد سخت كوش خود بدو بسيار علاقه مند شد او را در شمار اصحاب خاص و هيأت استفتا قرار داد و «تصحيح كتاب الصلاة» خود را به او و آيت الله اراكي واگذار نمود. ايشان نيز تا پايان عمر استاد (1355 ق) ملازم درس ايشان بود. ايشان در سال 1341 ق. در قم به مدت هشت ماه از محضر آيات عظام ميرزاي نائيني و آقاي سيد ابوالحسن اصفهاني استفاده برد. از ديگر اساتيد او مي‎توان از آيات عظام حاج شيخ محمد رضا مسجد شاهي اصفهاني، حاج شيخ ابو القاسم كبير، آيت الله بروجردي، آقا ضياء عراقي و شيخ محمد حسين غروي اصفهاني نام برد. وي از آيت الله حائري اجازة اجتهاد و از مرحوم شيخ عباس محدّث قمي و آقا شيخ محمد رضا اصفهاني اجازة نقل روايت اخذ كرده است.

 تدريس

از آغاز ورود به قم در سال 1340 ق. به تدريس كتابهاي رسائل، مكاسب و كفايه اشتغال ورزيد و پس از وفات استادش آيت الله حائري تدريس خارج فقه و اصول را شروع نمود ايشان در طول بيش از هفتاد سال تعليم دانش اهل بيت، صدها تن از ستارگان درخشان آسمان علم را به جامعه اسلامي تحويل داده است.

شاگردان

برخي از زبده‎ترين شاگردان ايشان عبارتند از:

حضرات آيات و حجج اسلام مرتضي حائري يزدي، عبدالرحيم رباني شيرازي، مرتضي مطهري، محمد علي قاضي طباطبايي، سيد اسد الله مدني، محمد مفتح، سيد محمد حسيني بهشتي، حسينعلي منتظري، علي مشكيني، ناصر مكارم شيرازي، سيد محمد علي علوي گرگاني، علي احمدي ميانجي، جعفر سبحاني، لطف الله صافي گلپايگاني، حسن حسن زادة آملي، محمد مؤمن، رضا استادي، سيد محسن خزاري، علي كريمي جهرمي، احمد صابري همداني، حسين شب زنده دار، علي افتخاري گلپايگاني، سيد مهدي يثربي كاشاني، مجد الدين محلاتي، احمد جنتي، مرتضي مقتدائي ـ علي پناه اشتهاري، محسن حرم پناهي، جلال طاهر شمس گلپايگاني، محمد واعظ زادة خراسان، سيد محمد باقر ابطحي، احمد آذري قمي، محمد تقي ستوده، غلامرضا صلواتي، علي نيري همداني و علي ثابتي همداني.
صفحه بعدی (2/4) صفحه بعدی