حوزه علمیه بناب - سید شهاب الدین مرعشی
امروز 23 مرداد ماه ، 1397
 

زنان دانشمند

جستجو

مردان دانشمند
جستجوپیوندها
 
سید شهاب الدین مرعشی
صفحه: 1/4

                                                                                              آیت الله الغظمی سید شهاب الدین مرعشی نجفی


ولادت
او در سال 1315 ق . / 1276 ش . درنجف به دنیا آمد. و شهاب الدین نام گرفت پدرش ، آیه الله سید شمس الدین محمود مرعشی (1279 ق . - 1338 ق .) از فقها و مدرسان علوم اسلامی نجف بود. آیة الله مرعشی نجفی دوران کودکی را در آغوش پر مهر خانواده سپری نمود و با تربیت اسلامی بزرگ شد. مادرش زنی پاکدامن و با ایمان بود که هیچگاه بدون وضو به او شیر نمی داد.
تحصیل

پس از یادگیر خواندن و نوشتن ، در نوجوانی به کسوت روحانیت در آمد و به فراگیری علوم اسلامی پرداخت . ادبیات عرب ، فقه ، اصول ، حدیث ، درایه ، رجال و تراجم و... را نزد استادان برجسته حوزه علمیه نجف فراگرفت و سپس در درس خارج فقه و اصول آیه الله آقا ضیاء عراقی (متوفای 1373 ق .)، آیه الله شیخ احمد کاشف الغطاء (متوفای 1373 ق .) و شماری از مراجع تقلید و مدرسان بر جسته حوزه علمیه نجف شرکت کرد.
آیه الله مرعشی چنان علاقه به یادگیری داشت که سر از پا نمی شناخت . سالهای دراز در درس دهها استاد شهیر حوزه علمیه نجف شرکت کرد و از خرمن دانش آنان بهره جست . مدتی نیز نزد علمای زیدیه و علمای اهل سنت به فراگیری علم حدیث پرداخت و از آنان اجازه نقل حدیث گرفت .
تلاش شبانه روزی وی سرانجام در 27 سالگی به ثمر نشست و به درجه اجتهاد نایل شد. کوشش خستگی ناپذیر او برای تحصیل دانش ستودنی است . خودش در این باره می گوید:
هیچگاه در سنین جوانی به دنبال تمایلات نفسانی نرفتم ، همیشه در پی تحصیل علم بودم ، به صورتی که شبانه روز، بیش از چند ساعت نمی خوابیدم و هر کجا نشانی از استادی یا عالمی و یا جلسه درسی که مفید تشخیص می دادم ، می یافتم ؛ لحظه ای در رفتن به نزد آن استاد، عالم و جلسه درس درنگ نمی کردم .
آیه الله مرعشی در نجف ، کربلا کاظمین ، سامرا، تهران و قم نزد بیش از صد استاد زانوی ادب به زمین زد و از دانش و تقوای آنان استفاده کرد. وی از ابتدای تحصیل به پشتکار عالی ، همت بلند، تقوا، نبوغ و دیگر فضایل اخلاقی شهره بود.
ایشان از بسیاری از مراجع تقلید شیعه اجازه اجتهاد گرفتند. برخی از آنها عبارتند از:
1. آیة الله العظمی آقا ضیاء عراقی (متوفای 1361 ق .)
2. آیة الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی (متوفای 1365 ق .)
3. آیه العظمی شیخ عبدالکریم حائری یزدی (متوفای 1355 ق .)
آیة الله مرعشی پس از رحلت پدر در سال 1338 ق . برای ادامه تحصیل به کاظمین ، سامرا و کربلا رفت و سالها در حوزه های علمیه آن دیار، از محضر استادانی برجسته استفاده نمود و سرانجام در سال 1342 ق . برای زیارت مرقد مطهر امام رضا علیه السلام به ایران آمد.
پس از زیارت مرقد امام رضا علیه السلام به تهران رفت و در حوزه علیمه تهران ، نزد آیة الله شیخ عبدالنبی نوری (متوفای 1344 ق .) آیة الله آقا حسین نجم آبادی (متوفای 1347 ق .) آیة الله میرزا طاهر تنکابنی (متوفای 1360 ق .) آیة الله میرزا مهدی آشتیانی (متوفای 1372 ق .) و... به فراگیری فقه ، اصول ، فلسفه و کلام پرداخت .
سال بعد، برای زیارت مرقد حضرت معصومه علیه السلام به قم رفت . به دستور آیة الله العظمی شیخ عبدالکریم حائری یزدی در این شهر ماندگار شد. ایشان مدتی در درس آیة الله حائری و شماری از استادان حوزه علمیه قم شرکت جست و از دانش آنان بهره برد

بر مسند تدریس
آیة الله مرعشی به دستور آیة الله حائری به تدریس پرداخت . ایشان علوم ادبیات عرب ، منطق ، اصول و فقه را برای طلاب جوان تدریس می نمود. آیة الله مرعشی پس از رحلت آیة الله حائری (1355 ق .) به تدریس خارج فقه و اصول پرداخت .
در طول بیش از هفتاد سال تدریس ایشان در حوزه علمیه قم ، دانشمندان بسیاری تربیت شدند که شماری از آنان از ایشان اجازه اجتهاد دریافت کردند اینک نام برخی از شاگردان وی را می آوریم ؛ حضرات آیات :
شهید حسین غفاری ، شهید حاج آقا مصطفی خمینی ، شهید مرتضی مطهری ، شهید دکتر محمد مفتح ، شهید دکتر سید محمد بهشتی ، شهید محمد صدوقی ، سید محمد علی قاضی طباطبایی ، سید محمود طالقانی ، شیخ شهاب الدین اشراقی ، شیخ مرتضی حائری ، حاج میرزا جواد آقا تهرانی ، شیخ حسن نوری همدانی ، آقا موسی صدر، قدرت الله وجدانی فخر، سید مرتضی عسگری ، مصطفی اعتمادی ، محمد امامی کاشانی ، میرزا جواد تبریزی ، شیخ حسین نوری ، سید عبدالکریم موسوی اردبیلی ، شیخ علی پناه اشتهاردی ، محمد تقی ستوده ، شیخ محمد رضا مهدوی کنی
در سایه کریمه اهل بیت 
مرجع نستوه شیعه در طول سالیان دراز که مرجعیت تقلید شیعیان را بر عهده داشت ، خدمات شایانی به جهان اسلام نمود. نماز جماعت با شکوه ایشان در صحن حضرت معصومه علیه السلام را همه زایران به یاد دارند.خوشرویی و اخلاق نیک ایشان را همگان به خاطر سپرده اند. ایشان بسیار شوخ طبع بودند. به مستضعفان عنایت ویژه ای داشت . به مشکلات آنان رسیدگی می کرد.
آیة الله العظمی مرعشی نجفی علاقه خاصی به اهل بیت و حضرت معصومه علیه السلام داشت . ایشان پیش از انقلاب ، هر روز پیش از اذان صبح به حرم مشرف می شد. هماره مدتی پیش از باز شدن درهای حرم ، پشت در می ماند و سپس داخل حرم می شد و پس از زیارت ، نماز جماعت را اقامه می کرد.
در یکی از یادداشتهایش آمده است :
هنگامی که در قم سکونت کردم ، صبحها در حرم حضرت معصومه علیه السلام اقامه نماز جماعت نمی شد و من تنها کسی بودم که این سنت را آنجا رواج دادم و از 60 سال پیش به این طرف ، صبح زود و پیش از بازشدن درهای حرم مطهر و زودتر از دیگران می رفتم و منتظر می ایستادم . این انتظار گاهی یک ساعت قبل از طلوع فجر بود تا خدام درها را باز کنند، زمستان و تابستان نداشت . در زمستانها هنگامی که برف همه جا را می پوشاند، بیلچه ای کوچک به دست می گرفتم و راه خود را به طرف صحن باز می کردم تا خود را به حرم مطهر برسانم . در آغاز خود به تنهایی نماز می خواندم ، تا پس از مدتی یک نفر به من اقتدا کرد و پس از آن کم کم افراد دیگر اقتدا کردند و به این ترتیب نماز جماعت را در حرم مطهر آغاز کردم تا امروز که 60 سال از آن تاریخ می گذرد ادامه دارد. آهسته آهسته ظهرها و شبها نیز اضافه شد و از آن پس روزی سه بار در مسجد بالا سر حضرت معصومه علیه السلام و صحن شریف نماز می خواندم .

  
صفحه بعدی (2/4) صفحه بعدی