حوزه علمیه بناب - مقاطع تحصيل در دوره بلند مدت
امروز 23 مرداد ماه ، 1397
 


جستجوپیوندها
 
مقاطع تحصيل در دوره بلند مدت
مقاطع تحصيل در دوره بلند مدت


 


 برنامه‌ها : اين دوره شامل چهار مقطع تحصيلي: «سطح يك» الي«سطح چهار»، و رشته‌هاي تخصصي مي‌باشد.


الف) مقطع عمومي : 


طلاب در اين مقطع، علوم پايه و مقدماتي از قبيل: ادبيات عرب ( صرف و نحو و معاني بيان) و منطق را فرا مي گيرند و با علوم اسلامي از قبيل: فقه،اصول،تفسير،عقايد، نهج البلاغه، تاريخ اسلام و… آشنا مي شوند تحصيل در اين مقطع به صورت تمام وقت است و مدت آن به طور متوسط شش سال مي‌باشد.


 ب) مقاطع تكميلي :


1- سطح دو: طلاب در اين سطح به تحصيل دوره بالاتري از فقه و اصول استدلالي، و تفسيرو فلسفه وكلام پرداخته و بنيه‌ علمي خود را براي ورود به سطوح عالي تقويت مي‌كنند. مدت تحصيل در اين مقطع به طور متوسط سه سال است.


 2- سطح سه : طلاب در اين سطح به تحصيل فقه و اصول استدلالي، تفسير، كلام، فلسفه اسلامي، مذاهب‌اسلامي، تاريخ‌اسلام، تبليغ، نهج‌البلاغه درسطحي بالاتر ‌‌مي‌پردازند. مدت‌ آن (با تدوين پايان‌نامه) به طور متوسط سه سال است.


3- سطح چهار: طلاب در اين سطح با تحصيلات و پژوهش در فقه و اصول استدلالي، مي‌توانند در اين رشته‌ها از علوم اسلامي ياد شده، متخصص و صاحب نظر ‌شوند و با تدوين رساله علمي و كسب امتياز لازم، مدرك سطح چهار را دريافت مي‌كنند. مدت اين مقطع به طور متوسط چهار سال است.


ج)رشته‌هاي تخصصي :


پس از گذراندن مقطع تحصيلي عمومي (سطح يك)،طلاب مي‌توانند (علاوه بر ادامه سطوح بالاتر فقه و اصول‌استدلالي) در مرحله‌اي ازتحصيلات علوم و معارف اسلامي بنام رشته‌هاي تخصصي (از قبيل: تفسيرو علوم قرآني، تبليغ، فلسفه، كلام،نهج البلاغه، حقوق و قضاي اسلامي،تاريخ اسلام،شيعه شناسي و...) شركت كنند كه در آن با آموزش وپژوهش، توانايي پاسخگويي استدلالي به مسائل مربوط به رشته تخصصي خود را پيدا مي‌كنند. اين رشته‌ها در دوره‌هاي چهار ساله بوده و هم اكنون در دوازده رشته در مرحله تحصيلات تكميلي طلبه مي‌پذيرند. رشته‌هاي تخصصي نيز خود داراي سطوح 2و3و4 بوده و در برخي از آنها ، رشته‌هاي تخصصي سطوح بالاتر نيز قابل پيش بيني است.


نوشته شده در تاریخ: 16 آذر ماه ، 1388 (3349 مشاهده)

[ بازگشت ]